Matematica zilelor de școală

Ce argumente au oamenii care promovează un calendar cu mai multe zile de școală? Cum justifică Ministerul Educației Naționale (MEN) alegerile privind calendarul anului școlar? Și care e rolul elevilor în această dezbatere?

Puși în fața argumentului că un număr mai mare de zile de școală ar permite abordarea mai relaxată a conținuturilor și atingerea mai eficientă a obiectivelor de învățare, unii cititori  consideră că soluția nu este prelungirea anului școlar ci simplificarea programei. Mai multe persoane sunt însă de acord cu argumentul, deoarece materia este prea aglomerată în 34 de săptămâni, cât va avea anul școlar 2018-2019.

Cercetările științifice în domeniu au demonstrat faptul că vacanța din timpul verii are un impact negativ semnificativ asupra învățării, elevii pierzând până la 40% din cunoștințele dobândite în timpul anului școlar, argumentează Tincuța Apăteanu. Dar cititorii consideră că cei mici au nevoie și de pauze de învățare, care să le permită să fie liberi și să-și exploreze pasiunile.

În sondajul de pe site, 84,5% (404 voturi) dintre cititori au votat pentru păstrarea duratei actuale a vacanței și doar 15,5% (72 de voturi) pentru prelungirea anului școlar. Și sondajul nostru de pe Instagram, în care am întrebat „E anul școlar prea scurt?”, a avut rezultate similare: răspunsul „Da, să-l lungim” a strâns 16% din voturi, iar 84% dintre utilizatori au votat „Nuuuuu!”.

Prezentăm mai jos cele mai interesante puncte de vedere ale cititorilor.

Rezultate

Vezi comentariile din

Opinia Pro

Școala9

Opinia Pro

Opinia Contra

Școala9

Opinia Contra

Comentarii

Ne-am bucurat să vedem și puncte de vedere complementare, care au adus un nivel nou de complexitate discuției, fără să se poziționeze pro sau contra.