Cine mai scrie de mână?

Ilustrații de Mura

Caligrafia învățată la școală pierde teren în fața unui stil de scriere mai simplu, fără bucle și cu litere mari similare celor de tipar, arată un sondaj despre scrisul de mână.

20.07.2018

Fenomenul K-pop în România. „Nu credeam că de la Michael Jackson încoace mai există așa ceva”

K-pop, muzica produsă de artiști din Coreea de Sud, a devenit un fenomen global, cu miliarde de fani în toată lumea. Inclusiv în România unde există un site realizat de fani ai genului, dar și trupe de dans și concerte. În Coreea de Sud, o singură trupă – BTS – aduce miliarde de dolari la bugetul de stat, contribuția lor la PIB-ul țării fiind comparabilă cu cea a companiei aeriene Korean Air. În plus, spre un milion de turiști ajung în țara natală a curentului muzical fiindcă sunt fani ai genului. Școala 9 a vorbit cu trei fane și un organizator de evenimente despre nebunia K-pop de la noi.

31.07.2022

Rezultate finale la Bacalaureat 2022: 30% dintre absolvenți au avut nota scăzută după contestații. Un elev a avut nota schimbată din 2.80 în 9.80

Redacția Școala 9

Ministerul Educației a publicat rezultatele finale, după contestații, la examenul de Bacalaureat 2022. După recorectare, rata de promovare la nivel național a crescut cu aproape două procente, ajungând la 75,2%. Pentru 120 de elevi, media a fost schimbată cu mai mult de două puncte.

01.07.2022