Cum se rezolvă cele mai grele subiecte de la proba de matematică de la Evaluarea Națională. Profesoara Liliana Mitre îți arată demonstrațiile pas cu pas

Liliana Mitre, profesoară de matematică și cofondatoare a platformei educaționale SuperScoala, a rezolvat pentru publicația Școala 9 problemele de la proba de matematică din cadrul Evaluării Naționale. Mulți au considerat că exercițiul 5 de la Subiectul al III-lea a fost unul care ar fi putut să-i facă pe mulți să piardă jumătate de punct.

Cărți și filme despre educație. Recomandările redacției Școala 9

Redacția Școala 9

În ultimii doi ani de pandemie, am stat mai mult în casele care ne-au devenit și birouri, și săli de lectură sau de cinema, uneori și ringuri de dans. Când granițele au stat închise, am călătorit cu mintea din vârful canapelei, prin cărțile pe care le-am citit și filmele pe care le-am văzut. Reporterii și colaboratorii Școala 9 au adunat o listă cu cărți și filme despre educație, care prin temele lor completează ce se învață la școală sau doar ne dau teme de reflecție. Cărți și filme numai bune de pus pe lista cu lucruri de făcut în 2022.

Editorial. De ce am devenit profi – ilustrată de vacanță cu mult soare

de Monica Halaszi și Horia Corcheș

Căldură mare. Termometrul spune la umbră 33° Celsius... Sub arșița soarelui, candidații pentru un post în sistemul de învățământ susțin concursul de titularizare și așteaptă cu mari emoții rezultatele. Pentru unii e a șasea vară pe care o sacrifică într-un fel pe altarul educației, pentru alții este prima, dar ceea ce îi unește pe toți este dorința de a obține un post (pe perioadă nedeterminată, dacă ar fi posibil) la o școală în apropierea localității de domiciliu.

20.07.2022