Mihai Vasile

Mihai Vasile este absolvent al Masterului de Educație, Globalizare și Dezvoltare Internațională la Universitatea Cambridge și membru fondator, cât și cercetător asociat, al Institutului pentru Solidaritate Socială. Este doctorand în Științe Politice la Universitatea Babeș-Bolyai, co-fondator al Asociației Politeia, alături de care implementează de șase ani proiecte educaționale și sociale în jurul unei școli și a unei comunități defavorizate din Ilfov.

Editorial. Cercetătorul în științele educației Mihai Vasile: „Poți să ai cel mai bun plan - cadru, dacă profesorii nu sunt bine pregătiți, nu se va vedea o mare diferență”

de Mihai Vasile. Foto: Eli Driu

Expertul Mihai Vasile atrage atenția că reforma curriculară, inclusiv propunerile de planuri-cadru pentru liceu care au fost în dezbatere publică până duminică, se face la fel de defectuos ca acum un deceniu: „pe ultima sută de metri“ și cu anumite „grupuri de interese“. „Dacă un profesor debutant ar câștiga în jur de 3.600 - 4.000 lei, am putea transforma cariera didactică într-una dintre cele mai atractive pentru tinerii care încearcă să decidă ce vor să facă în viață”, spune Mihai Vasile, cercetător în educație și alte domenii sociale în cadrul Institutului pentru Solidaritate Socială.

De ce au nevoie copiii de cursuri de prim-ajutor. „Unii au asistat la un moment critic cu bunica sau bunicul”

de Alexandra Șerban

Loredana Neghină, fondatoarea proiectului Micul Erou, le oferă copiilor cursuri de prim ajutor, pentru prima dată în România. Într-un interviu pentru Școala 9, explică ce ar trebui să știe cei mici, încă de la vârsta de 4 ani, pentru a face față unor momente critice – de la loviri ușoare până la cazuri de pierdere a cunoștinței a persoanelor cu care sunt în casă.

Mărturia unei profesoare de matematică bolnavă de COVID-19: „Profesorii ar trebui să-și procure o mască un pic mai puternică”

de Andreea Ofițeru

Profesoara de matematică Roxana Goga este unul dintre dascălii care s-au infectat cu coronavirus după trei săptămâni de la începerea școlii. Predă la Colegiul Național „Sf. Sava” și este director adjunct la Colegiul Național „Spiru Haret” din București. În urmă cu două săptămâni s-a simțit rău. Preda deja de câteva zile online când au apărut primele simptome.

Roxana Goga este unul dintre zecile, poate sutele de profesori care s-au infectat de la începerea școlii. Ministerul Educației nu are o evidență exactă. Singurele informații vin de la Institutul Național de Sănătate Publică, potrivit căruia în perioada 28 septembrie - 11 octombrie existau 40 de focare în învățământ și 186 de cazuri confirmate.

Trei profesori transmit un mesaj de Ziua Dezrobirii Romilor: „Continuați să credeți în școală. Puteți să reușiți cu ajutorul educației”

Școala 9

Până acum 166 de ani, romii erau proprietatea stăpânului, puteau fi cumpărați, vânduți, lăsați moștenire, ca un obiect. Puteau fi condamnați fără judecată, se puteau căsători doar cu acordul stăpânului. Pe 20 februarie 1856 este desființată „robia țiganilor particulari”, fiecare sclav primește 10 galbeni despăgubire și sunt obligați să se statornicească. Am rugat trei profesori care predau în comunități cu o populație semnificativă de romi să le transmită elevilor lor un mesaj.

20.02.2022