VIDEO Subiectele la matematică de la Evaluarea Națională 2022. Un profesor arată cum se rezolvă exercițiile

Elevii de clasa a opta care au susținut astăzi proba la matematică din cadrul Evaluării Naționale au avut de rezolvat varianta cu numărul 2. Aproape 150 de mii de absolvenți au avut de rezolvat cele trei subiecte.

Profesorul de matematică de la Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu” din Capitală Costel Chiteș a rezolvat în direct subiectele pentru Libertatea:

Baremele de corectură

Accesul în centrele de examen s-a făcut de la ora 8.00 și la 9 au fost distribuite foile cu subiectele. Proba durează două ore. Copiii trebuie să aibă la ei actul de identitate, pix sau stilou cu cerneală albastră. Este indicat să aibă la ei apă și șervețele.

Intrarea în sală cu materiale ajutătoare sau telefon mobil poate duce la eliminarea elevului din examen și lucrarea sa va fi notată cu 1. La proba de marți, 14 iunie, la limba și literatura română, doi elevi au fost eliminați din examen pentru că au încercat să copieze.

Candidații primesc subiectele sub formă de broșură și pot să solicite și pagini suplimentare dacă au nevoie.

Cei care vor să predea lucrările înainte de expirarea timpului maximum pot părăsi centrul de examen cel mai devreme după o oră de la începerea rezolvării subiectelor.

Pentru prima dată în acest an, elevii olimpici pot să nu participe la Evaluarea națională și să depună direct dosarul pentru admitere la inspectorat.

Calendarul examenelor la Evaluarea Națională 2022

14 iunie 2022- Limba și literatura română – probă scrisă

16 iunie 2022- Matematică – probă scrisă

17 iunie 2022- Limba și literatura maternă – probă scrisă;

23 iunie 2022 (până la ora 14.00)- Afișarea rezultatelor înaintea contestațiilor;

23 iunie 2022 (ora 16.00-19:00) – Depunerea contestațiilor

24 iunie 2022 (ora 8.00-ora 12.00)- Depunerea contestațiilor

Rezolvarea contestațiilor urmează să aibă loc între 24 și 29 iunie, urmând ca notele finale ale Evaluării Naționale 2022 să fie afișate pe data de 30 iunie 2022.

Ministerul Educației pune la dispoziție o linie TELVERDE – 0800801100 – pentru sesizarea eventualelor disfuncționalități privind desfășurarea Evaluării Naționale. Numărul va fi disponibil pe durata probelor scrise, pe 14 și 16 iunie, între orele 8:00 – 16:00, respectiv vineri, 17 iunie, între orele 8:00 -14:00.

Andreea Archip

editor coordonator

A terminat Facultatea de Jurnalism la Iași. A fost redactor-șef la „Opinia Studențească”. În 14 ani de presă, a lucrat la Evenimentul Zilei, Adevărul, TVR - Departamentul Știri, Digi 24 și Libertatea, unde este reporter și în prezent. A lucrat așadar în presă scrisă, televiziune și online. Domeniile de interes au fost mereu din domeniul social: educație, drepturile omului, sănătate.

subiecte matematica evaluarea nationala, evaluarea nationala 2022, subiecte matematica, bareme matematica