Campionii mondiali la robotică sunt din Focșani

Echipa de robotică AI Citizens, de la Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza” din Focșani, a câștigat competiția FIRST Tech Challenge, a cărei finală a avut loc pe 20 aprilie, la Houston, SUA. Echipele care s-au întâlnit în finală au avut căpitani echipe de la două licee românești. De asemenea, în semifinală ajunseseră patru echipe românești din totalul de 224 participante. Este pentru a doua oară când România urcă pe podium.

Redacția Școala 9

În competiție din acest an au intrat 224 de echipe din toată lumea, reprezentând țări precum Australia, Africa de Sud, Canada, Taipei. Echipele au fost împărțite în patru divizii - Ochoa, Jemison, Franklin și Edison, cu câte 56 de echipe în fiecare. Din cele 56 de echipe, doar 12 puteau ajunge în semifinală. România a avut câte o echipă în fiecare divizie și toate au ajuns în semifinale. Este vorba despre AICitizens și R2D2 care au fost aleși și căpitani de alianță iar WATT’s UP și RoSophia au fost parte din alianțele semifinaliste.

Practic, s-au format echipe din diferite țări care să concureze în competiția finală. AICitizens din Focșani au fost căpitani ai echipei din care au mai făcut parte și The Clueless, din San Diego, SUA și Texpand din CapeTown Africa de Sud. Împreună au câștigat finala FIRST Tech Challenge 2024.

Pentru a doua oară campioni mondiali

Nu este pentru prima oară când țara noastră are o asemenea performanță. În 2022, România scria istorie: era prima dată în 33 de ani de FIRST Tech Challenge când o echipă din altă țară decât SUA câștiga competiția. Era vorba de DELTA FORCE de la Liceul de Informatică din Arad.

În România, competiția FIRST Tech Challenge este organizată de asociația Nație prin Educație și BRD Groupe Societe Generale ca partener strategic.

Școala9

Redacția

Redacția Școala9

first tech challenge, natie prin educatie, campionat mondial robotica, robotica sua