România are din 2015 o strategie pentru digitalizare. Una care a expirat anul trecut, fără niciun rezultat. Nu avem bibliotecă virtuală, nici catalog școlar electronic, nici tehnologii avansate de educație, cum frumos era scris în document. Se mai intenționa și digitalizarea și arhivarea conținutului, nimic nici în acest sens. În timp ce suntem în coada topului european la competențe digitale, ne punem singuri coronița de premianți la scris strategii pentru pus la sertar.
Adriana Umaña-Taylor, profesor la Harvard Graduate School of Education, explică într-un interviu pentru Școala 9 cum a afectat criza COVID - 19 copiii din rândul minorităților și dacă generația de tineri din prezent va fi afectată și la vârsta maturității din cauza pandemiei.
Un sfert dintre cei care au mers la vot pe 28 septembrie în Republica Moldova au avut sub 35 de ani. Eu printre ei. Am votat acasă la Glodeni și a doua zi am plecat spre București, în Europa adică, unde sunt studentă. Am vorbit cu tinerii care s-au implicat să scoată alți tineri la vot despre momentul pe care l-am simțit cu toții istoric.