Cei care schimbă educația din exterior

În 2018 am scris și despre oameni din afara sistemului de învățământ - părinți, ONG-iști, antreprenori - care încearcă să producă o schimbare prin educație non-formală, tehnologie, acțiuni comunitare sau susținerea elevilor din comunități sărace.

04.01.2019

de Școala9

Silvia Floarea

Adolescenții ar trebui să-și pună multe întrebări. Learnity e o comunitate care-i încurajează să o facă și să treacă informațiile prin filtrele proprii.

Raluca și Adrian Stratulat

O aplicație promite că-i va ajuta pe liceeni să rețină mai ușor materiile de la Bac.

Claudia Costea

Ce a învățat un asistent social care ajută copiii din cea mai săracă și exclusă comunitate din Baia Mare să meargă la școală.

Ramona Stafie

O mamă se folosește de experiența ei de project management ca să crească o comunitate din părinți, elevi și învățători.

Nicoleta Fotiade

Dezvoltă-ți gândirea critică, caută-ți singur informațiile, pune întrebări. Sunt câteva dintre reflexele pe care încearcă să le dezvolte în jur Nicoleta Fotiade, fondatoarea Asociației Mediawise Society.

Irina Irinciuc

O bibliotecară din București a schimbat percepția asupra locului în care lucrează, prin implicarea comunității.

Ana-Maria Pricop

Copii de gimnaziu din Iași participă la ateliere de discurs public, arte sau inginerie la o școală alternativă organizată de o echipă de adolescenți.

Laura Câlțea

Ca să scrii pentru copii, observă-i. Ca să citească de plăcere, lasă-i să-și aleagă lecturile. Redactorul-șef al editurii pentru copii Nemi vorbește despre literatura adresată celui mai exigent public.

Dan Patzelt

Membrii Asociației pentru Dezvoltare Urbană îi învață pe elevii de la liceul de artă din Buzău să creeze imagini pentru copiii nevăzători – pentru că și ei au nevoie de educație vizuală.

Felipe Silva

Un brazilian a construit o sală de cățărat în Dallas, un cartier sărac din orașul minier Vulcan, ca să-i motiveze pe copii să rămână la școală, dar și să-și depășească limitele.

Școala9

Redacția