Cele mai citite articole din 2023. De la satul care a luptat pentru o școală și povestea unor profesori excepționali la rețeaua licențelor cumpărate pe internet

Școala 9 este o platformă educațională independentă, susținută de BRD Groupe Société Générale, și-a dorit, de la înființare, în urmă cu 7 ani, să trateze subiectele importante de pe agendă într-o abordare așezată și să aducă mai multă cunoaștere într-un domeniu esențial pentru societate. În 2023 am scris sute de reportaje, interviuri și analize despre domeniul educației, într-un an marcat de cea mai importantă grevă a profesorilor din ultimul deceniu și de adoptarea unei noi legi. Tragem linie. Am făcut o selecție cu cele mai citite articole de pe site-ul nostru, care sperăm să vă inspire și să vă dea speranță. Vă mulțumim că ne citiți! Ne vedem în 2024.

30.12.2023

Redacția Școala 9

„Am intrat în clasă și elevul stătea cu fundul pe bancă...”, a fost uimită una dintre cei 20 de profesori care au participat la vizită organizată de Fundația Terre des Hommes prin școlile norvegiene. Se pare că mulți au fost intrigați de acest comportament, altfel nu ne explicăm de ce acesta a fost cel mai citit articol din acest an de pe platforma Școala 9. Ce au învățat cadrele didactice din România în această călătorie? Multe lucruri despre pregătirea copiilor pentru viața reală, într-o școală fără pedepse sau note. (de Andreea Archip)

Un tânăr de 24 de ani dă meditații la istorie fără să fi fost o zi profesor și fără să fi terminat facultatea de profil. Este doar unul dintre exemplele care arată că școala românească nu mai stă închisă între zidurile școlii. Tinerii caută alternative pe platformele sociale unde petrec cel mai mult timp și dau peste tineri precum Marian Gorocilă sau Goro, care îi pregătește pentru proba de istorie de la Bac sau pentru admiterea la Academia de Poliție unde e nevoie de această materie. Mii de persoane urmăresc conținutul educativ pe care îl creează pe rețelele de socializare. (de George Herlaș)

O profesoară de română la un liceu tehnologic din Fundulea care le spulberă elevilor „mitul că cititul e plictisitor”. „Poate așa am mai multă răbdare și cu mitul că învățatul e plictisitor”, spune Ivona Munteanu care a lăsat o carieră în publicitate pentru un job cu mai mult sens. Este o mare popularizatoare a lecturii în rândul elevilor, chiar dacă „îmi vin trei sferturi dintre clasele a IX-a care n-au citit o carte în viața lor”. Reușește și pe aceștia să-i facă să se apropie de cărți și ne-a explicat cum. (de Bianca Ceică)

Două eleve au creat un club de lectură bazat pe lista de cărți a lui Rory Gilmore și mulți dintre cititorii noștri au apreciat inițiativa lor. Bianca Mirică și Crina Dinu, amândouă în vârstă de 17 ani, eleve la mate-info, s-au întâlnit într-o zi pe Zoom și au decis să fondeze The Rory Bookshelf, un club de lectură ce poartă numele lui Rory Gilmore, din serialul „Gilmore Girls”. Bianca și Crina au adunat deja în jurul lor câteva zeci de tineri pasionați, ca ele, de citit, cu care se văd ocazional online ca să vorbească despre cărți, și au organizat, în septembrie, prima conferință a clubului. (de Cristina Radu și Bianca Trandafir)

Lăcrămioara Mușat, olimpica națională la Limba Română, a vorbit cu Școala 9 despre prejudecățile față de elevii de la Uman și despre ce înseamnă performanța la acest profil. Proaspăt absolventă a Colegiului Național „Vasile Alecsandri” din Galați, Lăcrămioara vrea „să încerce” să fie profesoară de română. (De Corina Dimitriu)

A oferit speranță povestea directoarei din Iași care în ultimii patru ani a strâns investiții de 787 de mii de euro. „Sună ciudat «o școală ca afară», dar asta mi-aș dori”, a spus Raluca Cozma, care conduce Școala „Ion Ghica” din Iași și a primit anul ăsta și titlul de „Directorul anului”. (de Cătălin Hopulele)

Un tânăr din Brașov a devenit o inspirație după ce a reușit să facă șase biblioteci la sat, cu cărți donate din toată țara. Florin Bucuțea, din comuna Dăișoara, județul Brașov, a mobilizat comunități pentru a le oferi copiilor de la țară un loc unde să vină cu drag și să răsfoiască o carte. (de Ema Tănase)

„Îmi doresc să existe în fiecare clasă coloană vertebrală și dragoste pentru copii. Nu victimizare pe internet”, a spus Alexandra Chirea, care s-a numărat printre profesorii care nu au participat la grevă. Opiniile sale ferme au creat o dezbatere necesară despre rolul profesorului și ce înseamnă normalitatea în sistemul educațional. (de Cristina Radu)

Un fenomen care umbrește corectitudinea evaluării în școala românească este cel al lucrărilor cumpărate de pe internet. Reporterul Școala 9 George Herlaș a urmărit în tot anul 2023 cum funcționează aceste afaceri. Și-a cumpărat, sub acoperire, trei lucrări de licențe, a demascat o rețea care a câștigat 3 milioane de lei din lucrări făcute la comandă și plagiate și a explicat de ce legea îi lasă nepedepsiți pe acești „antreprenori”.

Cum se face evaluarea este un cui al lui Pepelea al sistemului educațional românesc. Culegem roadele la testările internaționale. Există însă profesori care vorbesc deschis despre cât de găunoasă este goana după note. Una dintre aceștia este Briena Stoica. (de Cristina Radu)

Și ne încheiem selecția de texte din 2023 cu o poveste dătătoare de speranță într-o comunitate care aproape o pierduse. În Tufanu cu Icoana, un cătun din Argeș, de zeci de ani, copiii mergeau prin pădure, 7 kilometri dus-întors, până la școală. Până anul acesta, pe 11 septembrie, când… (de Andreea Archip)

Lectură plăcută!

Foto principală: În Tufanu cu icoana, anul școlar a început și pentru copiii de gimnaziu care nu mai trebuie să meargă prin pădure, la școala din satul de peste deal. 11 septembrie 2023, Mălureni (județul Argeș) / Eli Driu
Dacă aveți o sugestie de articol, temă pe care să o abordăm sau o observație legată de acest material, vă rugăm să ne scrieți pe adresa redactie@scoala9.ro.

Școala9

Redacția