CHESTIONAR. Dragi profesori, ce fel de școală vă doriți?

După ce am vorbit cu elevii despre școală, a venit rândul cadrelor didactice să ne răspundă ce înseamnă să fii profesor azi în România? E un job sau o vocație? Ce poate fi schimbat în bine și ce funcționează deja? Adresăm întrebări cadrelor didactice despre sistemul de educație românesc, de la angajarea în sistem până la lucrul la clasă, metode de predare, relația cu elevii și părinții. Și îl lansăm astăzi, la începutul unui nou an școlar care începe sub regulile unei noi legi a educației și a schimbărilor din sistem.

Redacția Școala 9 Ilustrație: Alina Marinescu

De astăzi până în 24 septembrie, sunt invitați să răspundă la chestionar profesorii din mediul preuniversitar, de la școala primară până la liceu. Nu ne dorim să fie un studiu sociologic cu eșantion reprezentativ, ci să ne dea o imagine a momentului, la începutul anului școlar 2023-2024.

Răspunsurile sunt anonime, iar informațiile personale colectate (vârsta, mediul de proveniență etc.) vor fi utilizate numai pentru o interpretare mai clară a datelor rezultate. Nu sunt colectate niciun fel de date personale sau adrese de email.

Ce au spus elevii despre școală și profesorii lor

În chestionarul dedicat lor, elevii au spus că vor școli mai bine dotate, renovate și cu băi mai curate și utilate cu produse de igienă, laboratoare, săli de sport și cantine. Și-ar dori, au spus ei, și profesori mai înțelegători, mai implicați, care să folosească metode de predare noi și care să integreze la clasă tehnologia. Ar vrea ca dascălii să-i asculte și să aibă mai multă răbdare.

I-am întrebat și ce nu le place la școala românească, iar în topul răspunsurilor se află programa școlară neadaptată, suprasolicitarea, lipsa activităților extracurriculare și modul de predare. Comportamentul profesorilor este unul dintre lucrurile pe care unii elevi și l-ar dori schimbat. Elevii simt că unii profesori nu sunt pregătiți și nu au o atitudine potrivită la școală. „Profesorii au un stil dictatorial și comunist”, a fost răspunsul unui elev. Altul este de părere că „Sunt prea mulți profesorii plictisiți care nu își dau interesul să înveți ceva”.

Școala9

Redacția