Cum s-au mobilizat profesorii turci pentru a salva fiica de 5 ani a colegei lor, care a stat 7 ore sub dărâmături: „Am făcut prezența pe grupul de Whatsapp”

Un copil de cinci ani, prins sub dărâmăturile unei clădiri de 6 etaje prăbuşite în Kahramanmaraș, a fost salvat de profesorii unei şcoli din districtul turc Pazarcik, după ce mama sa, profesoară, le-a cerut ajutorul pe grupul de WhatsApp al şcolii. Turcia și Siria au fost lovite astăzi de două cutremure de 7,8 și 7,5 pe Richter. România a trimis o echipă de medici și pompieri în Turcia, scrie Libertatea, și nouă studenți români Erasmus și profesorul lor coordonator, care se aflau cazați la un hotel din Kahraman Maraș vor fi repatriați astăzi.

de Laurențiu Ungureanu

Ayșe Kübra Güneș, în vârstă de cinci ani, a supravieţuit 7 ore sub ruinele unui bloc de şase etaje din centrul districtului Pazarciuk din Kahramanmaraș, prăbuşit în urma cutremurului de 7,7 grade, care a avut loc luni dimineaţa în Turcia, arată publicaţia Posta.

Întreaga familie formată din 4 persoane a fost prinsă sub dărâmături, însă, în urma operaţiunii de salvare începută de la primele ore ale dimineţii, echipajele nu au reuşit să o extragă şi pe mezina Ayșe Kübra Güneș.

Mama fetiţei, o profesoară din districtul Pazarciuk, le-a cerut însă ajutorul colegilor săi de la şcoală, pe grupul de WhatsApp al instituţiei. Aceştia s-au mobilizat imediat şi, în cele din urmă, au reuşit să găsească fetiţa sub ruinele blocului prăbuşit, cu ajutorul echipajelor de jandarmerie.

captura fetita prinsa sub daramaturi

Foto: Captură după salvarea fetei de sub dărâmături

„Mi-am lăsat familia şi am venit aici”

Unul dintre profesorii care au salvat-o pe micuța Ayșe a povestit pentru jurnaliştii din Turcia: „Am scos mama, tatăl și fiul săpând cu propriile unghii. După aproximativ 7 ore, am scos-o cu forța pe Ayșe Kübra”, a povestit acesta.

„Am scris pe grupul de WhatsApp al școlii, am făcut prezența. Când profesorul meu a trimis un mesaj în care spunea «Suntem sub dărâmături», mi-am lăsat familia undeva cu o mașină și am venit aici. Le mulțumesc, au muncit din greu. Am săpat și am scos-o pe Ayșe”.

Presa din Turcia scrie că echipele au continuat să vorbească cu fetiţa de 5 ani pe parcursul operaţiunii şi au încercat să o menţină calmă. La sugestia salvatorilor, fetiţa chiar a reuşit să-i transmită tatălui său un mesaj de sub dărâmături. „Sunt bine”, a spus ea. Momentul a fost surprins pe camera telefonului mobil.

Micuța Ayșe a fost scoasă de sub dărâmături la 7 ore după cutremur, ca urmare a eforturilor echipelor. Reunită cu tatăl ei, fetița a fost pusă pe o targă și a cerut să fie dusă la ambulanță. Fetița nu a dat drumul nicio clipă mâinii tatălui ei.

Kübra Ayșe a fost preluată de ambulanță și dusă la spital. Imediat după ce Ayșe Kübra a fost scoasă de sub dărâmături, o nouă replică a provocat panică. Oamenii din cartier au fugit și au încercat să scape de prăbușirea unei noi clădiri.

Bilanțul morților din regiunile afectate de cutremur a ajuns la 1.200 și se estimează că sunt cel puțin 5.000 de răniți. La ore după ce seismul a avut loc, clădirile continuă să se prăbușească.

Românii care se află în aceste zone au la dispoziție telefoanele de urgență: 0090.532.318.1726 / secția consulară din cadrul misiunii Ankara și 0090.534.363.1882 / misiune Ankara.
Românii pot solicita asistență consulară la următoarele numere de telefon ale Ambasadei României la Ankara: 0090.312.447.7945 și 0090.312.447.7940, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de către operatorii Call Center în regim de permanență.

Școala9

Redacția

Redacția Școala9

turcia, cutremur turcia, copil sub daramanturi