Pe scurt

Școala9 este un proiect editorial independent dedicat educației preuniversitare inițiat de către BRD Groupe Société Générale.

Ne dorim ca orice vizită la Școala 9 să ofere o ocazie de a învăța ceva. Ne bazăm pe cititori să ne tragă de mânecă dacă simt că le-am irosit timpul sau atenția.

Pentru autori, orice material publicat trebuie să fie un prilej de a mai afla ceva nou sau de a aprofunda un subiect.

Ca în orice școală bună, toată lumea învață de la toată lumea, indiferent de care parte a ecranului se află. Relevante sunt argumentele, experiența și experiențele. Vârsta, ierarhiile și titlurile, nu.

Învățarea nu se oprește niciodată și niciunde. Școala nu este nici boală a copilăriei, nici teritoriu delimitat de ziduri sau de programă. Greșeala și eșecul sunt naturale. Refuzul de a vorbi despre ele este profund dăunător.

Suntem în căutare de soluții – bune practici, metode, prototipuri – care pot îmbunătăți relația dintre elev, profesor și părinte. Dar suntem conștienți și că trebuie să înțelegem de ce această relație nu funcționează uneori.

Vrem să experimentăm, prin munca și în comunitatea noastră, cum funcționează uneltele și abordările pe care le-am dori aplicate la scară largă.

Suntem o platformă deschisă pentru parteneriate, pentru că situația din școala românească cere o mobilizare a tuturor resurselor, fie că vin din zona administrativă, din sectorul neguvernamental, din business sau de la firul ierbii.

Admirăm inițiativa, competiția și performanța, dar le vedem ca pe niște efecte ale unei abordări în care niciun copil sau tânăr nu este lăsat în urmă.

Vrem să documentăm și să comentăm lucruri importante. Nu vrem să ne dăm importanță.