Nevoia de limite pentru părinții care își postează copiii online: „Este o cultură diferită să crești sub ochiul social media, presiunile sunt intense”

Un nou proiect de lege din statul american Washington le va permite copiilor să ceară retragerea conținutului postat online, la o anumită vârstă, titrează ABC News. Nu există aproape nicio protecție legală pentru copiii-vedetă ai internetului, notează și Washington Post. Ce înseamnă intimitatea copiilor și a tinerilor în era digitală?

04.08.2023

de Andrada Lăutaru

Cam Barrett era întinsă pe o targă de spital și purta o orteză cervicală în urma unui accident de mașină, când mama ei a fotografiat momentul pentru a-l posta pe rețelele de socializare.

Nu era prima dată când mama lui Barrett distribuia online informații personale despre fiica ei. „Când aveam nouă ani, detaliile intime ale primei mele menstruații au fost împărtășite online”, povestește tânăra acum în vârstă de 24 de ani, scrie Washington Post.

O generație crescută sub lupa social media

Barrett face parte din prima generație ai cărei părinți este posibil să fi împărtășit prea multe detalii private despre copiii lor pe rețelele de socializare.

O soluție propusă în statul Washington, pentru protejarea acestei generații și a următoarelor, este un proiect de lege care le-ar permite copiilor să ceară retragerea conținutului online odată ce ating o anumită vârstă. Proiectul de lege a fost susținut de către Kristine Reeves, Membră a Camerei Reprezentanților din Washington.

„Este o cultură diferită să crești sub ochiul social media. Iar presiunile sunt foarte diferite. Sunt mult mai intense”, a declarat Reeves pentru ABC News. Barrett, care a depus mărturie în favoarea proiectului de lege, spune că și-ar fi dorit ca mama ei să fi luat în considerare efectele expunerii online a vieții ei private.

Nevoia unei legislații

Chris McCarty, în vârstă de 18 ani, student la Universitatea din Washington a devenit interesat de această problemă. McCarty a observat industria în creștere și efectul pe care documentarea vieții lor online îl avea asupra colegilor din Generația Z.

Să crești înseamnă să-ți stabilești propria identitate, inclusiv pe internet, a spus McCarty pentru Washington Post. Dar atunci când un părinte a stabilit deja o poveste despre copilul său online prin postări sau profiluri extinse pe rețelele de socializare, acest lucru poate afecta perspectivele de carieră ale copilului sau poate duce la daune în lumea reală, continuă McCarty.

Anul trecut, după ce a trimis zeci de e-mailuri, McCarty a început să lucreze cu legislatorii din statul Washington pentru a face ceva în această privință. În ianuarie, reprezentanta statului Emily Wicks a introdus un proiect de lege care ar compensa financiar minorii ale căror imagini sunt monetizate pe rețelele de socializare de către părinții lor și le-ar oferi acestora opțiunea de a șterge orice conținut în care apar după ce împlinesc 18 ani. Proiectul de lege a fost reintrodus în această sesiune, dar nu a reușit să iasă din comisie.

Eforturi similare se intensifică și în alte state. Un proiect de lege a fost adoptat în unanimitate în Senatul din Illinois și se îndreaptă spre Camera Reprezentanților din această țară, notează Washington Post.

Proiectul de lege asigură că o parte din orice venit generat de un copil influencer este pus deoparte într-un fond dedicat până când creatorul ajunge la vârsta adultă.

În online nu se aplică „părinții știu mai bine”

Cam Barrett a spus că unele dintre fotografiile postate de mama ei primeau comentarii de la bărbați mai în vârstă.

„În acest caz, ea nu știa mai bine. Știți, internetul era ceva nou pentru generația ei”, a mai declarat tânăra pentru ABC News.

Acum, când Barrett își caută numele pe Google găsește fotografii cu ea în costum de baie de când era copil, a declarat ea în timpul unei audieri pentru proiectul de lege propus de Washington, adăugând că este „îngrozită că acestea pot fi folosite ca armă împotriva ei”.

Expertul în parenting Leah Plunkett, autoarea cărții „Sharenthood”, spune că postarea pe rețelele de socializare este acum o extensie a vieții de zi cu zi a familiilor, dar avertizează că mulți părinți nu sunt conștienți de cine le poate vedea postările și care pot fi urmările.

„Chiar nu ai nicio modalitate sigură, ca părinte sau ca orice utilizator de social media, de a ști exact cine vizualizează datele din postarea ta, acum sau în viitor", a declarat Plunkett pentru ABC News.

Pentru Kodye Elyse, o mamă singură din California, postările sale pe rețelele de socializare au început ca o modalitate amuzantă de a-și distra cei trei copii în timpul pandemiei, continuă ABC News.

„Începusem să fac câteva dansuri cu copiii mei pe internet pentru a trece ziua și, destul de repede, am început să am mai mulți urmăritori”, a declarat Elyse pentru ABC News.

Ea spune că a găsit rapid o comunitate pe Instagram și Facebook, unde a împărtășit update după update despre familia ei și despre viața de mamă singură. Dar nu a trecut mult timp până când prezența ei pe rețelele de socializare a luat o turnură întunecată, după ce un videoclip în care apare cu fiica ei de 5 ani a devenit viral.

„Am deschis comentariile și toate erau nepotrivite la adresa ei. Am fost atât de dezgustată. Am șters imediat videoclipul. Am șters toate videoclipurile de pe pagină și nu m-am mai uitat înapoi”, a declarat Elyse pentru ABC News. Chiar și după ce a șters toate fotografiile copiilor ei de pe internet, femeia povestește că adresa școlii lor a fost dezvăluită, iar familia ei a început să primească amenințări cu moartea.

Foto principală: Shutterstock

Andrada Lăutaru

reporter

Scrie ca să existe, ea și poveștile din jurul ei.

copii online parinti retele sociale