Parada absolvenților

Săptămâna absolvirilor de liceu a trecut cu fast și diplome, uneori cu limuzine, alteori cu melancolie.

08.06.2018

Fotografii de Mircea Reștea, Alex Sabin Husariu, Dionisie Dinițoiu și Gabriel Boroș

Câțiva fotografi din țară au fost prezenți la festivități în Baia Mare, Brașov, Câmpulung Muscel și Brăila și au aflat ce planuri au adolescenții pentru vacanță, dar și pentru toamnă.

Fotografie de Mircea Reștea

Sebastian a absolvit Colegiul Economic „Nicolae Titulescu” din Baia Mare.
După Bac pleacă la mare cu prietenii, iar din toamnă merge la Universitatea de Nord din Baia Mare. La Construcții, pentru că tatăl lui are o firmă și se gândește să lucreze cu el.

Fotografie de Alex Sabin Husariu

Karla a absolvit Colegiul Național de Informatică „Grigore Moisil" din Brașov. Face 19 ani în curând și așteaptă să treacă Bacul ca să-și ia câteva zile de pauză. Are de gând să meargă la o facultate cu profil de informatică, și-ar dori un job în domeniu, dar se mai gândește și la alte posibilități.

Fotografie de Dionisie Dinițoiu

Cosmin a terminat Seminarul Teologic Ortodox „Iustin Patriarhul” din Câmpulung Muscel și vrea să continue cu Teologia, să se facă preot. Până la toamnă, însă, vrea doar să se relaxeze.

Fotografie de Mircea Reștea

Timea a absolvit ca șefă de promoție Colegiul Economic „Nicolae Titulescu” din Baia Mare. Nu are planuri de vacanță, va lucra vara asta la pensiunea părinților ei - îi ajută cu ce poate în fiecare vacanță. Ar vrea să ajungă ca mama ei, să conducă afacerea familiei. Deși i-a plăcut mult matematica, nu vrea să stea la un birou toată viața și să facă calcule. Va merge la Universitatea de Nord, la profilul Turism sau la Administrarea Afacerilor, pentru că vrea să fie aproape de casă.

Fotografie de Gabriel Boroş

Radu a terminat Colegiul Național „Nicolae Bălcescu” din Brăila. După Bac vrea să se relaxeze, în principiu, și-apoi, poate, să călătorească. Până nu scapă de examen nu are planuri fixe. Și-ar dori să aibă o carieră în diplomație.

Fotografie de Dionisie Dinițoiu

Adina a absolvit Colegiul Național Pedagogic „Carol I" din Câmpulung Muscel. În vacanță vrea să se apuce de școala de șoferi și să plece în vizită la părinții ei, în Anglia. Din toamnă va merge la Facultatea de Moașe și Asistență Medicală.

Școala9

Redacția