Scriitoare

Adina Rosetti

Adina Rosetti este scriitoare, jurnalistă și co-fondatoarea De Basm (Asociația Scriitorilor pentru Copii și Adolescenți). Și, nu în ultimul rând, mama Clarei și a lui Anton. A publicat mai multe volume de proză pentru adulți și pentru copii, iar în iunie i-au apărut „Povestea kendamei pierdute” (Ed. Arthur) și „Aiurea-n tramvai. Aventurile lui Anton în Țara Cuvintelor Anapoda” (Curtea Veche Publishing). adinarosetti.ro

Scriitori de manual. Simona Popescu: „La 16 ani îmi doream doar să fie legată viața mea de cărți, oricare ar fi fost scenariul”

de Andreea Archip. Foto: arhivă personală

Când era adolescentă, scriitoarea Simona Popescu citea mult, dialoga în franceză cu colega de bancă, chiulea foarte rar, poate doar în zilele ploioase în care nu se putea face „Practica agricolă”, fuma, mergea la cinematecă, dansa mult. Singurul spațiu fără granițe al generației ei era lectura. Chiar cu Instagram, haine ultimul răcnet și călătorii doar cu buletinul, adolescenții de azi nu sunt atât de diferiți. Scriitoarea crede că „dacă, printr-o magie, ne-am afla într-o bulă de timp suspendată, sigur ne-am înțelege bine”. Un interviu despre școală, profesori, comentarii literare, prietenie și tinerețea aia care n-are de-a face cu vârsta. Un interviu „într-o bulă de timp suspendată”, din seria „Scriitori de manual”.

Adolescenții pasionați de film se pot înscrie la ateliere din cadrul Festivalului TIFF până pe 1 mai

de Medeea Stan

„Let’s Go Digital!” se numește atelierul de creație pentru liceeni cu vârste între 14 și 18 ani. Până pe 1 mai, cei interesați să participe pot completa un formular online. Ulterior, vor fi selectați 10 dintre ei și aceștia vor lucra la primul lor film cu sprijinul unor mentori. Organizatorii vor acoperi costurile de participare.

Evaluarea națională în Dâmbovița, unde pentru prima oară s-au corectat lucrările online. Părinții: „Au tăiat în carne vie”. Ministerul: „Anul viitor, extindem în toată țara”

de Andreea Archip Foto: Dumitru Angelescu

Lucrările a aproape 3700 de absolvenți de clasa a opta din Dâmbovița au fost corectate online. Proiectul pilot al Ministerului Educației a vrut să vadă dacă evaluarea digitalizată se va putea extinde în toată țara. Asta după ce anul trecut s-a înregistrat un număr record de contestații, peste 20 de mii, în unele cazuri cu diferențe de 3-4 puncte între nota inițială și cea finală. În Dâmbovița au fost în 2021 248 de contestații, o rată de promovare de aproape 73% și 8 note de zece. Anul ăsta promovabilitatea a crescut la aproape 77%, dar notele n-au mai fost atât de bune. „Nu am avut o notă de 10 la română în tot județul”, spune o mamă în poarta Școlii gimnaziale „Coresi” din Târgoviște, venită să depună contestație pentru fiica sa.

24.06.2022