Fotograf

Alex Gâlmeanu

A fotografiat aproape toate persoanele publice din România.

Editorial. Textul domnului Lăzărescu, la Simularea Evaluării Naționale de la Bacău sau când ateii se întâlnesc cu religioșii

de Eleonora Fojică

O cerință pe marginea unui text scris de autorul Florin Lăzărescu, dată la simularea Evaluării Naționale în Bacău, a împărțit internetul în două. Tabăra ateilor a concluzionat că devenim fundamentaliști iar religioșii au găsit binevenită o astfel de inserție într-un examen. Nici unii, nici alții nu au citit însă textul, concluzionează profesoara Eleonora Fojică care analizează textul și falsa problemă a dezbaterii.

27.02.2023

Sistemul de educație din Estonia, țara pe primul loc în Europa la testările PISA: „Aici cea mai bună școală pentru copilul tău e cea de lângă tine”

Învățământul online în Estonia exista dinainte de pandemie. O zi pe săptămână, copiii învățau și părinții lucrau de acasă. Când a venit pandemia, aveau deja platformele de pe care să lucreze și chiar au oferit resursele lor educaționale, la liber, oricărei țări dorește. Toate școlile estoniene, de la cel mai depărtat sătuc până la cele din buricul Tallinnului, au aceleași dotări și profesori la fel de buni. Iar lecția cea mai importantă pe care o oferă este că trebuie să te educi toată viața. Victor Guzun, un moldovean aflat de 14 ani în Estonia și tatăl unui băiețel de șase ani, a făcut pentru Școala 9 o analiză a sistemului de învățământ din cea mai digitalizată țară din lume.

11.06.2021

[Vara mea] Eurocălătorie

Text și fotografii de Ștefan Popa

Ce descoperi despre tine și despre lume când ai 18 ani și câștigi prima ta călătorie gratuită cu trenul în Europa.

05.09.2018