Alte articole

Laborator

O elevă de 17 ani a creat un club de drept și filosofie. „Când vei merge la un ghișeu și va fi la înălțimea bustului tău, să nu te mai înclini, atunci va fi regim democratic”

de Medeea Stan

Liceenii din țară se strâng online ca să discute cu profesori universitari din Statele Unite, Olanda, Marea Britanie și România despre libertate, vot, societate civilă și feminism. Maria Ferăstrău, elevă într-a XI-a la Colegiul „Gheorghe Lazăr” din București, a deschis în pandemie un club de drept și filosofie. Totul a pornit de la curiozitățile ei față de cele două. Totuși, cum te ajută filosofia în viață? În primul rând, înveți să-ți pui întrebări, spune Maria, și să fii atent la ce se întâmplă în jurul tău. 

21.05.2021
Clasă

Am fost la copiii români de la granița cu Ucraina să ne arate desenele lor, pe care nu au mai apucat să le pună pe Podul Prieteniei

de Adelina Mărăcine și Răzvan Luțac Foto: Vlad Chirea

Elevii de la Școala gimnazială „George Coșbuc” din Sighetu Marmației, Maramureș, sunt prieteni cu vecinii de peste graniță, elevii din localitatea ucraineană Solotvino. Urmau să facă joi un lanț uman cu inscripții ale păcii. Dar, de dimineață, a început războiul dintre Rusia și Ucraina. Am mers la școala din Sighet, acolo unde copiii ne-au spus ce așteaptă de la noi, cei mari.

24.02.2022
Cancelarie

„Ați început să vorbiți mai mult cu mine și asta m-a făcut să fiu mai atent la oră”. Metodele unei profesoare din Vrancea pentru a-i motiva pe elevi

de Ema Tănase

Cristina Bărbosu-Ene (42 de ani), profesor de Limba și literatura română la Școala Gimnazială Sihlea din județul Vrancea, a început să schimbe metodele de predare ca să crească motivația elevilor. A făcut câteva schimbări simple, dar ale căror efecte s-au văzut imediat. Elevii ei au început să fie mai atenți la ore și mai autonomi în învățare. 

17.03.2023