Fotografă/Ilustratoare

Andreea Cristea

Respiră peliculă, scrie-n versuri și când vede galben îmbrățișează.

O generaţie lăsată în urmă

de Alina Ciupercovici și Călin H. Bârleanu. Foto: Dumitru Angelescu

Ce înseamnă „acasă” pentru părinții plecați și pentru copiii lor lăsați în urmă? Fenomenul migraţiei părinţilor se întâmplă peste tot în lume și specialiștii i-au remarcat și analizat efectele. Despărţirea de părinţi, prelungită pe diferite perioade de timp, generează efecte negative asupra dezvoltării copiilor, iar acestea sunt comparabile cu situaţiile în care părinţii divorţează. Psihoterapeutul Alina Ciupercovici și psihologul Călin H. Bârleanu de la Clinica Aliat din Suceava au realizat pentru Școala 9 o analiză a fenomenului, cu claritatea cu care se vede el din cabinetul de terapie.

06.07.2021

Profesorul din Târgu Mureș care are elevi maghiari de 10 la română. „Nu mă duc la școală ca la serviciu. Este o pasiune”

de Valentin Trufașu

Bogdan Rațiu, profesor la Liceul Teoretic „Bolyai Farkas” din Târgu-Mureș, are aproape în fiecare an elevi maghiari care iau zece la bacalaureat, la una dintre probele cele mai problematice pentru ei: limba și literatura română. Acum trei ani a avut primii elevi maghiari din Mureș la la olimpiada națională de română. Și-a creat o metodă proprie de lucru pentru elevii maghiari pe care reușește să-i aducă aproape de literatură prin metode neconvenționale: reclame, podcasturi, muzică actuală și filme.

25.03.2021

Trei perspective asupra educației sexuale de la ONG-uri pioniere în domeniu

de Valentina Nicolae. Foto: Shutterstock

Trei organizații neguvernamentale active încă din anii 1990 în domeniul educației pentru sănătate și sexuale povestesc cum era această muncă atunci, ce s-a schimbat și arată în prezent