Fondator documentaria.ro, un proiect online dedicat fotojurnalismului românesc.
Doina Ruști este una dintre cele mai apreciate scriitoare contemporane ale României. În spatele operei sale se ascunde trauma asasinării tatălui său când avea 11 ani, răzvrătirea unei adolescente care după aceea și-a luat viața în propriile mâini și dorința de a trăi în prezent: de la cititul de pe un ecran în loc de cărțile „care foșnesc“ la a încuraja tinerii să spună povești așa cum simt ei. Dincolo de autoarea pe care o putem găsi pe Facebook, în librării și în manualele școlare, am încercat să cunoaștem omul.
Teama este emoția pe care au trăit-o cel mai des, în ultimii doi ani, adolescenții și copiii. Întreaga lor lume s-a mutat o vreme online, de la școală la conversațiile cu prietenii, iar numărul cazurilor de anxietate a crescut, la fel și cel al ideațiilor suicidare. Lansăm astăzi seria despre sănătate mintală „Cum te simți” și în primul episod psihologa Alexandra Marin vorbește despre cum decurg ședințele de terapie pentru minori și cum îi ajută broșura „Show me emotion” pe profesori să identifice problemele emoționale ale elevilor.
Bogdan Rațiu, profesor la Liceul Teoretic „Bolyai Farkas” din Târgu-Mureș, are aproape în fiecare an elevi maghiari care iau zece la bacalaureat, la una dintre probele cele mai problematice pentru ei: limba și literatura română. Acum trei ani a avut primii elevi maghiari din Mureș la la olimpiada națională de română. Și-a creat o metodă proprie de lucru pentru elevii maghiari pe care reușește să-i aducă aproape de literatură prin metode neconvenționale: reclame, podcasturi, muzică actuală și filme.