Ca părinți, suntem parte din fundația emoțională a copiilor noștri. Modelarea compasiunii de sine este indispensabilă acestei construcții. Când copiii își văd părinții tratându-se cu bunătate în momentele provocatoare, ei învață o lecție valoroasă despre reziliență.
Bianca Mirică și Crina Dinu, amândouă în vârstă de 17 ani, eleve la mate-info, s-au întâlnit într-o zi pe Zoom și au decis să fondeze The Rory Bookshelf, un club de lectură ce poartă numele lui Rory Gilmore, din serialul „Gilmore Girls”. Bianca și Crina au adunat deja în jurul lor câteva zeci de tineri pasionați, ca ele, de citit, cu care se văd ocazional online ca să vorbească despre cărți, și au organizat, în septembrie, prima conferință a clubului. Atât ele, cât și două tinere scriitoare oferă, prin Școala 9, câteva recomandări de cărți ce au ca temă principală educația.
Pandemia aceasta ne-a făcut să realizăm că, dacă încerci să îi mulțumești pe toți, de fapt, nu mulțumești pe nimeni, iar din toată această ecuație noi, elevii, am ieșit pe minus. Vin doar cu câteva argumente statistice: 900.000 de elevi nu au acces la ceea ce unii jurnaliști au denumit Marea Predare Online. Ministerul Educației și Cercetării a numărat 250.000, dar nu mai este o mirare, doar se chinuie de aproape zece ani să numere elevii navetiști și de fiecare dată le dă cu rest liderilor noștri de pe Berthelot.