psihoterapeut

Carmen Buțerchi

Psiholog cu o experiență de șapte ani în psihoterapie de familie, cuplu și copil. Este formator și a lucrat și ca profesor în învățământul special.

Compasiunea față de sine - o poveste despre noi

de Nastasia Alexandru Ilustrație: Andra Badea

Ca părinți, suntem parte din fundația emoțională a copiilor noștri. Modelarea compasiunii de sine este indispensabilă acestei construcții. Când copiii își văd părinții tratându-se cu bunătate în momentele provocatoare, ei învață o lecție valoroasă despre reziliență.

23.06.2024

Două eleve au creat un club de lectură bazat pe lista de cărți a lui Rory Gilmore. „Lectura obligatorie de la școală este misogină”

de Bianca Trandafir, Cristina Radu

Bianca Mirică și Crina Dinu, amândouă în vârstă de 17 ani, eleve la mate-info, s-au întâlnit într-o zi pe Zoom și au decis să fondeze The Rory Bookshelf, un club de lectură ce poartă numele lui Rory Gilmore, din serialul „Gilmore Girls”. Bianca și Crina au adunat deja în jurul lor câteva zeci de tineri pasionați, ca ele, de citit, cu care se văd ocazional online ca să vorbească despre cărți, și au organizat, în septembrie, prima conferință a clubului. Atât ele, cât și două tinere scriitoare oferă, prin Școala 9, câteva recomandări de cărți ce au ca temă principală educația.

21.10.2023

Nu am văzut soluții clare, am văzut doar declarații!

de Antonia Pup, președinte al Consiliului Național al Elevilor

Pandemia aceasta ne-a făcut să realizăm că, dacă încerci să îi mulțumești pe toți, de fapt, nu mulțumești pe nimeni, iar din toată această ecuație noi, elevii, am ieșit pe minus. Vin doar cu câteva argumente statistice: 900.000 de elevi nu au acces la ceea ce unii jurnaliști au denumit Marea Predare Online. Ministerul Educației și Cercetării a numărat 250.000, dar nu mai este o mirare, doar se chinuie de aproape zece ani să numere elevii navetiști și de fiecare dată le dă cu rest liderilor noștri de pe Berthelot.

18.05.2020