studentă

Corina Dimitriu

19 ani, studentă la Litere. Victimă fericită, învinsă iremediabil de cuvânt

Alte articole

Cancelarie

Editorial. Hai să dăm extemporal la dirigenție. Care dirigenție?

de Monica Halaszi și Horia Corcheș

Mi-ar fi plăcut ca în liceu să-mi fie dirigintă profa de franceză. Pentru că era un om foarte deschis în raport cu ceilalți profesori pe care îi aveam, pentru că în orele ei, dincolo de  franceză, ne spunea tot felul de lucruri despre viață. Pentru că la serenada de la finalul liceului, când am fost la ea acasă, ne-a spus ceva ce mi s-a întipărit în minte: „Să știți că în viață, indiferent de câți prieteni ai, de cât e de iubitoare familia ta și de cât de mult o iubești tu, fundamental, ești tot singur!” 

08.11.2022
Cancelarie

Profesorii de română din Iași care formează iubitori de literatură. „Să faci la ore numai teste de Bac e calea sigură de a-i face pe elevi să se plictisească”

de Ema Tănase

Profesorii Nicoleta și Emil Munteanu predau limba și literatura română într-unul dintre cele mai bune colegii din Iași - „Mihail Sadoveanu”. În afara școlii sunt, alături de elevii lor, jurnaliști culturali la revista Alecart. Invitați la toate festivalurile mari de literatură și poezie din țară, redacția celor doi profesori ieșeni a devenit o veritabilă școală de literatură. În plus, de câte ori au ocazia, invită mari scriitori la ore. Profesorii cred că un bun mod de a distruge dorința unui elev de a citi este să te concentrezi, în toți cei patru ani de liceu, pe pregătirea pentru bacalaureat.

20.11.2022