reporter

Diana Meseșan

Reporter interesat de oameni și de vocile lor. Scrie reportaje, portrete și investigații sociale.

Tânără din Kosovo: „Noi am crescut cu muzică și filme americane. Trăim stilul de viață american, european, într-o țară postbelică”

de Antonia Pup

La începutul lunii august a acestui an, scandalul plăcuțelor de înmatriculare a încins din nou spiritele între Serbia și Kosovo, semn că tensiunile din regiunea Balcanilor de Vest sunt departe de a fi consumate. Pe fundalul lor, o generație de tineri speră, încă, la integrare europeană și vor să trăiască visul american. Krenare Buzhala studiază antropologie culturală și lucrează la proiecte educaționale pentru tineri în cadrul organizația Seed din Priștina, Kosovo. Școala 9 a stat de vorbă cu Krenare pentru a afla ce înseamnă să fii tânăr în Kosovo în acest an complicat, în care piesele pe tabla geopolitică par că se reașează.

Protestele părinților, procesele elevilor și valoarea burselor

De Nicoleta Coșoreanu, ilustrație de Școala9

În fiecare după-amiază de vineri, un reporter Școala9 scrie despre cele mai importante informații cu care rămânem din știrile săptămânii în educație.

Directorii de școli schimbați cu membri PNL, cu apropiați ai Monicăi Anisie sau cu directori fără concurs: „Dacă nu ești directorul unui liceu de prestigiu, nu ai nicio putere“

Florinela Iosip

Școala 9 prezintă patru cazuri în care directori cu concurs, apreciați de comunitatea școlară pentru realizările lor sau cărora nu le expiraseră contractul, au fost înlocuiți cu membri PNL, cu profesori sprijiniți de Monica Anisie ori cu profesori cu rezultate mai slabe la concursul de directori din 2016.

20.01.2021