Cel mai iubit profesor

De Anca Iosif, fotografii de Matei Bumbuț

Profesorul de filosofie Gabriel Săndoiu a privit întotdeauna copiii ca pe cel mai bun lucru din lume.

if($j > 2) continue; ?> if($j > 2) continue; ?>

Colegiul Silvic din Câmpulung Moldovenesc a accesat fonduri europene de peste 700 de mii de euro. Directoarea Alina Cuciurean: „Așa trebuie să fie în fiecare școală”

Stagii de practică pentru elevi în țară și străinătate și burse săptămânale, cursuri pentru profesori și un proiect de educație ecologică. Toate aceste programe cu fonduri europene de 700 de mii de euro sunt în desfășurare la Colegiul Silvic „Bucovina” din Câmpulung Moldovenesc. Liceul are laboratoare moderne și un simulator de vânătoare care l-au transformat într-unul dintre cele mai râvnite din zonă. La cârmă este directoarea Alina Cuciurean care fără să fi făcut cursuri de antreprenoriat, a învățat că nu poți aștepta mereu „să primești de sus”.

22.01.2021