reporter

Florinela Iosip

Învață să cunoască oameni și să scrie din 2016. A lucrat la Realitatea TV, Adevărul și Libertatea, unde este reporter și acum.

„Nu îmi mai recunosc copilul!”. Relațiile romantice la adolescență

de Carmen Buțerchi Foto: Dumitru Angelescu

Părinții n-ar trebui să ironizeze sau să bagatelizeze relațiile romantice ale adolescenților lor, ar fi bine să le ofere spațiu și să le respecte intimitatea. E important să le spună adolescenților mai des că le sunt alături și să nu forțeze dialogul, atunci când aceștia nu sunt pregătiți. Psihoterapeuta Carmen Buțerchi explică ce anume se întâmplă cu copiii când pășesc în adolescență și le oferă părinților o serie de sfaturi pentru a parcurge alături de aceștia, sănătos, vârsta marilor schimbări și primii fiori ai dragostei.

19.12.2021
EcoU

Educația în lume. Profesorul demis fiindcă a folosit o caricatură cu profetul Mohamed este repus în funcție. Toți elevii din New York se întorc la școală din septembrie

Florinela Iosip

Unu din patru copii, de 8 ani, din Australia face matematică cu profesori necalificați.* Un al treilea ministru din cabinetul lui Angela Merkel își dă demisia din cauza acuzațiilor de plagiat.* Primarul New York-ului vrea ca în toamnă să revină toți copiii la școală.* Profesorul dat afară pentru că a folosit o caricatură cu profetul Mohamed din revista satirică „Charlie Hebdo” este repus în funcție.

30.05.2021