Cursuri de vlogger, blogger și influencer, la Galați: „Ăsta e viitorul presei. Ne adaptăm la ceea ce dorește publicul”

de Cristina Radu

Din acest an universitar, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați organizează cursuri de vlogger, blogger și influencer. Vor preda, alături de profesorii Facultății de Litere, și oameni cu mare vizibilitate online: Gina Bradea, blogger și vlogger culinar, Gabriel Covășeanu - Cove - actor și prezentator TV, Radu Alexandru, autor al blogului „Pitici Gratis”, și Dan-Cătălin Predescu, jurnalist și blogger din Galați. Școala 9 a aflat de la doi dintre ei de ce să fii influencer trebuie studiat la universitate.

04.10.2022

Cum schimbă o pictură o comunitate. Doi artiști au făcut o murală pentru elevii cu deficiențe de la un centru din Timișoara, ca să-i ajute să viseze

de Andreea Săsăran

Elevii cu deficiențe de auz și din spectrul autist de la Centrul pentru Educație Incluzivă „Constantin Pufan” din Timișoara au primit în dar o pictură murală. co(art) este un proiect al Asociației Banat IT prin intermediul căruia doi artiști au pictat pereții exteriori ai școlii. Din cauza pandemiei, copiii nu au putut să le stea alături artiștilor în timpul lucrării, așa cum era planificat inițial. Însă s-au bucurat să vadă cum în fiecare zi se schimbă pereții școlii, bucată cu bucată. Pentru prima dată, stă scris cuvântul „școală” cu dactileme (semne efectuate cu ajutorul degetelor).

12.12.2020

De la început

de Elena Văduva, ilustrații de Elena Smîntînă

Ce se întâmplă când decizi că mai bine rămâi repetent.

04.04.2019