if($j > 2) continue; ?> if($j > 2) continue; ?>

PORTRET| Lăcrămioara Bozieru: „Sunt un profesor ca oricare alt profesor”

de Adriana Moscu. Fotografii de Matei L. Buță

Are 52 de ani. Pe 25 dintre ei i-a petrecut la catedră. Are tatuaje. Multe tatuaje. „Ce fel de profesor sunteți dumneavoastră cu tatuajele astea?”, a întrebat-o cândva un părinte. „De engleză”, a venit, firesc, răspunsul.

11.06.2020

Ce înseamnă să faci parte dintr-o trupă de dans K-pop în România. „Am fost marginalizată pentru că ascultam «chinezii ăia»”

Febra muzicii coreene adunate sub denumirea K-pop a cuprins și tinerii din România. Unii dintre ei sunt atât de pasionați, încât se organizează în trupe de dans care imită coregrafiile formațiilor pe care le iubesc. Școala 9 a participat la repetițiile EUNOIA, o trupă de cover dance K-pop formată din opt eleve și studente. Ele au vorbit despre pasiunea lor și cum le-a dezvoltat, dar și despre prejudecățile cu care se confruntă.

07.08.2022