Reporter

Irina Tacu

Scrie pentru DoR și decatorevista.ro de trei ani.

Spitalul de Psihiatrie din Câmpina are o școală pentru copiii internați. „Aici află că nu sunt ei cei mai răi din lume”

de Andreea Archip. Foto: Dumitru Angelescu. Video: Cosmin Nistor

Mii de copii români ajung anual în spital pentru diferite perioade. În tot acest timp, își pun școala pe pauză și când se întorc acasă trebuie să recupereze singuri materia. Există însă și spitale care au școli pentru copiii internați. Școala 9 a mers la școala sanatorială de la Spitalul de Psihiatrie Voila din Câmpina, Prahova, unde învață anual în jur de 80 de elevi. Aici ajung copii cu tulburări de comportament sau probleme emoționale care  au fost dați afară din mai multe clase și au fost clasificați adesea ca fiind „copii-problemă”. Aici învață, cu pași mici, să mai dea o șansă educației.

03.08.2021

Facem ce putem

De Anca Iosif, ilustrații de Roma Gavrilă

Profesorii dintr-o școală din Dâmbovița și părinții unui copil dislexic lucrează împreună pentru integrarea lui în școală, în lipsa unei rețele de suport centralizate sau a cursurilor de formare.

Oamenii școlii (I)

Text și fotografii de Octavian Coman

Una dintre cele mai mari școli din România, Liceul Teoretic „Johannes Honterus” din Brașov, are probleme pe măsură, iar doi directori, de-a lungul unor mandate diferite, încearcă să le facă față. Un părinte implicat vrea să ajute, însă își dă seama repede în ce s-a băgat. Cum fiecare își dorește altceva, conflictele sunt inevitabile.

06.02.2019