Iulia Dromereschi

Traducătoare „de meserie”, lingvistă din pasiune, citește până și etichetele de pe detergenți și nu înțelege o lume fără 4000 de semne pe zi.

În Călărași, județ unde evaluarea la Bac s-a făcut online, a fost cea mai mare scădere a ratei de promovare față de 2021. „S-a corectat execrabil”

de Adelina Mărăcine. FOTO Dumitru Angelescu

Evaluarea digitală din județul Călărași „s-a derulat foarte bine”, conform planurilor, a declarat ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu. Școala 9 a vorbit cu elevii călărășeni care au depus contestații și care se consideră sacrificații acestei generații. Sunt nemulțumiți de rezultatele obținute și spun că notele, sub nivelul așteptărilor, le încurcă planurile pentru admiterea la facultate. „E mai obositor să corectezi ore-n șir, în fața unui ecran”, sunt convinși elevii care se simt neîndreptățiți.

Stop bullying: soluții

de Elena Văduva

Efectul bullyingului poate fi diminuat prin soluții găsite atât de instituții de învățământ, cât și de organizații non-guvernamentale.

EDUCAȚIA ÎN LUME. Proteste pentru deschiderea școlii în Italia. Examene online cu ajutori inteligenței artificiale în Arabia Saudită

Accesul la educație în vremea COVID-19 este principala preocupare a țărilor lumii. De exemplu, în Nigeria, unde mai multe familii au telefoane decât televizoare și radio, ministerul s-a ocupat să dezvolte lecții pentru mobil pe care să le acceseze oricând. Preocupați de examenele de anul viitor, elevii din Marea Britanie au promisiunea că evaluatorii vor fi indulgenți. În acest timp, Arabia Saudită se lucrează să introducă examene de final de liceu online. În Spania continuă disputa cu privire la școlile care au în continuare clase separate pentru fete și băieți.

07.12.2020