Decizii responsabile

de Elena Văduva

Cum pregătește Liga Studenților din Târgu Mureș 8 zile în care 130 de elevi să experimenteze viața de student.

24.07.2019

Afacerea „shadow writing”. Cum mi-am făcut trei licențe într-o lună și apoi am fost șantajat că voi fi spus decanului

de George Herlaș Ilustrații: Alina Marinescu

Abia am trecut în anul al treilea de facultate, dar pot avea lucrarea de licență gata într-o lună dacă vreau. Nu fiindcă sunt atât de silitor, ci pentru că știu să folosesc Google. Piața de ghostwriting în domeniul lucrărilor academice din România nici măcar nu se ascunde, este la vedere pe orice platformă de socializare și cu toate acestea, nicio autoritate nu pare să o combată. Am luat legătura cu mai multe firme care deja mi-au oferit primele capitole din lucrare, necopiate sau produse cu ChatGPT, pentru sume de la 850 la puțin peste 2.200 de lei. În spatele uneia dintre aceste firme nederanjate de autorități am găsit chiar un membru PNL dintr-o comună din Hunedoara.  Două dintre paginile de Facebook care vindeau licențe au fost șterse după ce le-am spus că sunt jurnalist și anchetez fenomenul „shadow writing”.

07.08.2023

Care sunt start-up-urile din domeniul tehnologiei care au ajuns în finala Innovation Labs. Au peste două luni să-și transforme ideea în produs

de Andreea Archip Foto: Vlad Chirea

Zeci de echipe de studenți s-au întrecut în acest weekend la hackathonul Innovation Labs 2023 organizat în București. 32 de inovații în domeniul medical, educațional, stil de viață, al dezvoltării personale sau retail au fost selectate pentru următoarea etapă. Asta înseamnă că vor avea acces la mentorat, tehnologii de ultimă oră și interacțiune cu companii de top, experți și angel investors.

20.03.2023