Editor

Maria Bercea

Scriitor. Excelolog. Organizator. Părinte.

Ghidul anti-anti-știință

de Alex Doppelgänger, fotografie de Andrei Purcărea

Un iubitor al științei ne dă instrumente în lupta cu dezinformarea.

1 Decembrie pe șleau, cum nu se învață la școală. De ce nu se vorbește despre contribuția femeilor și minorităților la Marea Unire?

Absolvent de istorie și cercetător Vlad Pașca explică părți importante din istoria României, de la sclavia romilor, Holocaust, relația cu maghiarii, războaiele mondiale și Marea Unire. O face în filmulețe de câteva minute pe Youtube, o contrapondere fără trufie, dar încăpățânată la istoria oficială, pe care am învățat-o cu toții de decenii.

„Noi nu învățăm istoria oamenilor, nu învățăm despre oameni, ci învățăm despre stat”, crede Vlad Pașca.

01.12.2020

Interviu cu ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu. Șansele de a deschide școlile cresc „cu cât numărul celor care au disponibilitate de vaccinare va fi mai mare”

de Andreea Ofițeru. Video: Cosmin Nistor

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, se va vaccina imediat ce îi va veni rândul și va face public momentul. Vrea prin asta să-i convingă și pe colegii lui profesori să se vaccineze. Pe primul loc în decizia readucerii copiilor la școală va fi însă situația epidemiologică, apoi situația vaccinării în general. Ministrul a spus pentru Școala 9 că se va uita și la soluțiile găsite de alte țări și la cât de mult au rămas în urmă elevii din cauza predării online.

06.01.2021