
Matei Bumbuț este fotograf și elev în clasa a XI-a. Își împarte timpul între școală, fotografie, teatru și muzică.

Două psihoterapeute răspund îngrijorărilor elevilor despre motivație pentru învățare, activități care ne fac bine, consecințele izolării, germofobie și traiul într-o familie abuzivă.
ANALIZĂ. O lecție de fizică fără sprijinul ecuațiilor se apropie de literatură, în timp ce teoriile și calculele care nu au în vedere și un fenomen al naturii sunt abstracțiune. Fizica din școlile românești întreține echilibrul cu o precauție care nu este mereu educativă.
Îmi amintesc cum a fost primul examen la care am participat în calitate de evaluator. De fapt nu era un examen, era un ditamai concurs de admitere la liceu, un liceu fără miză, în fond. Sau da, era o miză, cea a liceului, care trebuia să-și asigure clasele – cifra de școlarizare era generoasă.