DEZBATERE. Ar trebui părinții să poată alege școala copiilor lor?

de Andreea Archip. Foto: Eli Driu

Părinții își fac viză de flotant sau își închiriază apartamente ca să poată să își înscrie copiii în școlile mai bine cotate. Asta duce la supraaglomerarea lor. De pildă, în 1500 de școli din țară, 800 de mii de elevi învață în două schimburi. Există și 26 de școli în România în care se învață în trei schimburi. Jurnalista Școala 9 Florinela Iosip i-a întrebat pe reprezentanții partidelor politice prezenți la dezbaterea Societății Academice din România, dacă ei consideră că părinții ar trebui să aibă libertatea de a alege școala pentru copiii lor.

04.12.2020

Despre libertate, cu Răzvan Popescu, skater care se dă la monumentul Revoluției și cu Alexandru Ghilduș, artistul care l-a creat

de Andreea Archip. Foto: Eli Driu. Video: Bogdan Sorocan

Artistul Alexandru Ghilduș avea 37 de ani la Revoluție. Skaterul Răzvan Popescu nici nu era născut. Cei doi nu se cunosc, dar au ceva în comun: Alexandru Ghilduș a realizat Memorialul Renașterii, cunoscut popular drept „cartoful” din Piața Revoluției, loc unde lui Răzvan Popescu îi place să facă trick-uri.

Dar de la ultima renovare a monumentului, skaterii nu mai au voie să se dea acolo. Și locul unde s-a câștigat libertatea are restricții. I-am provocat pe Răzvan Popescu și pe Alexandru Ghilduș la o dezbatere, la distanță, despre libertate și ce înseamnă ea astăzi, la 31 de ani de la câștigarea ei. Totul în jurul unui simbol, pe care unul îl numește Memorialul Renașterii și altul „cartof”.

26.12.2020

Consilierul de 20 de ani al Elenei Lasconi a făcut tot ce era extrașcolar în liceu: „Pot să inspir oamenii din jurul meu și îmbrăcat într-un tricou și blugi”

de Cristina Radu

Andrei Grecu are 20 de ani, este student în anul II la Facultatea de Comunicare și Relații Publice din cadrul SNSPA și de câteva zile este consilierul pe probleme de tineret al primarului din Câmpulung Muscel, Elena Lasconi. A devenit practic cel mai tânăr consilier al unui primar din România. Tenis, teatru, debate, radio, poezie. Pe toate le-a bifat până acum și nu vrea să se oprească aici. Își ia noul rol foarte în serios și primul pas a fost să le transmită tinerilor câmpulungeni că vocea lor contează: „Erau șocați că cineva îi bagă în seamă.”

12.01.2021