Miruna Tîrcă

Arhitect de informație și scriitoare. Experiență în zona de educație alternativă, inovație urbană, orașe child-friendly, blogging, dezvoltare comunitară și antropologie. Pasionată de natură și călătorii. Free spirit mom. Scrie pe www.kindertrips.com

Profesorul român și statu-quoul

de Georgiana Ilie, ilustrație de Alina Marinescu

Luna aceasta o petrecem cu oamenii de la catedră. Ce îi (de)motivează? Ce valori au? Ce dau mai departe?

06.01.2019

Studiu. Meditațiile pot ridica nota la examene cu 2-3 puncte. „70% din notă sunt traumele și barierele mentale”

Meditațiile pot ridica nota la examen a unui elev cu 2-3 puncte, cred profesorii care au participat la cercetarea realizată de Digital Nation, în această vară. În pandemie, prin programul „Gata de Bac”, organizația a oferit meditații online elevilor din provincie la un sfert din prețul pieței. Au vrut să ajungă la cei care nu-și permit să facă pregătire și pasul următor ar fi să meargă și spre elevii care nici măcar nu se înscriu la examenele naționale. Școala 9 a vorbit cu profesorul de matematică Florin Stoica și cu reprezentantul Digital Nation Iris Ursea despre meditațiile online și cum ar putea deveni ele un supliment de încredere pentru grupurile defavorizate.

11.08.2021

Editorial. Ce legătură este între Mozart, un fluture și profesorul cel tânăr?

de Monica Halaszi și Horia Corcheș

„Fluturaș nu mai ai aripioare,/Domnul conte ți le-a retezat... /Fluturaș nu mai ai aripioare,/Domnul conte ți le-a retezat...”

Bucurie. Asta reieșea din glasul copilului care, stând în iarbă, privea fluturii care zburau dintr-o parte în alta și spre care, din când în când, întindea mâna. Peste câțiva ani, dacă va avea un bun profesor de educație muzicală, va afla că de fapt, ceea ce fredona el în august 2023 este un fragment din Non piu andrai, o arie celebră din opera Nunta lui Figaro de Mozart.