O directoare dintr-un sat din Călărași lucrează cu un ONG național pentru a face din școală un loc primitor pentru cei mai vulnerabili copii.
Profesorii și personalul didactic auxiliar au protestat ieri în fața Guvernului pentru lefurile promise acum cinci ani, când a intrat în vigoare legea salarizării unitare. Aceștia ar fi trebuit să ia cu 16% mai mult la salariu începând din ianuarie, dar au primit doar 4 procente. Școala 9 a rugat angajații din educație să spună care consideră ei că este un salariu corect pentru munca lor. Unii cred că pentru a face profesia atractivă, ar trebui să existe salarii pentru debutanți de la 5.000 de lei în sus. Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu le-ar da celor la început de drum 3.750 de lei pe lună.
I would prefer not to…
Îi vezi ȋn bănci, privind prin tine.
Ai sentimentul profund că nu e aceeaşi privire goală pe care ai ȋnvăţat să o suporţi şi să o combaţi de-a lungul anilor.