Ce se întâmplă cu lectura după ce dispare presiunea școlii? Și cine creează spațiile în care adulții pot reveni la cărți, fără obligație? Mai mulți ieșeni redescoperă cititul în comunitatea IașiCitește, unde cartea este pretext de întâlnire, conversație și sprijin emoțional.
Carmen Bărbulescu este de o lună stagiar în cabinetul unui europarlamentar român la Bruxelles. Fosta jurnalistă nu a luat pensia ca pe o perioadă de vid, ci a tot căutat oportunități pentru a se dezvolta și de aceea a aplicat la concursul pentru stagiari seniori din Parlamentul European. Povestește într-un interviu în Școala 9 ce înseamnă munca sa în una dintre cele mai importante instituții de pe continent și cum se raportează la ideea de învățare pe tot parcursul vieții.
Anxietatea și stresul își pun amprenta pe adulți și copii deopotrivă și cel mai la îndemână mod de a te simți mai relaxat este prin a mânca ceva care îți place. Studiile internaționale arată că în pandemie a crescut numărul cazurilor de tulburări alimentare și obezitate în rândul copiilor și adolescenților. Rețelele sociale au și ele un rol semnificativ: anorexia și bulimia au fost diagnosticate mai des în ultimii aproape doi ani de criză sanitară, scrie The Conversation.