elevă

Oana Ene

Oana Ene este elevă în clasa a 11-a, profilul matematică-informatică bilingv engleză,  la Colegiul Național „B. P. Hasdeu”din Buzău. Este pasionată de scris și de muzică, pe care le consideră „o formă de regăsire”. Cea mai mare pasiune a sa este limba franceză și își dorește să urmeze o carieră în diplomație.

Alice în țara motoarelor și a cailor putere. Cel mai tânăr pilot de drift din Europa este o adolescentă româncă

de Cristina Radu Foto: Vlad Chirea Video: Cosmin Nistor

La 8 ani, Alice Ene învăța să conducă. La 11, făcea drift-uri. La 13 ani, într-o zi de 13, își obținea licența de pilot profesionist. Acum, la 14 ani, a câștigat titlul de Regină a drift-urilor la un campionat internațional. Copilăria lui Alice s-a învârtit tot timpul în jurul cifrelor, fie la recordurile de vârstă - este cel mai tânăr pilot de drift din Europa -, fie la punctaje, pe circuit.

03.01.2022

Fricile pe care le învățăm la școală (4)

Ilustrații de Daia-Diana Grigore

Generațiile, manualele și programele se schimbă, dar fricile din școală sunt tot acolo.

17.01.2020

Discursul „bla bla bla” al Gretei Thunberg, în care-i ironizează pe liderii lumii

Activista de mediu din Suedia Greta Thunberg (18 ani) i-a ironizat pe marii lideri ai lumii într-un discurs ținut la evenimentul Youth4Climate din Milano, Italia. A fost numit „discursul bla bla bla” de către presa internațională. Tânără de 18 ani a vrut să evidențieze că acțiunile de protest ale elevilor din toată lumea pentru protecția mediului, inițiate în urmă cu patru ani, nu sunt doar o joacă de copii. S-a terminat cu discursurile „de activiști care îmbrățișează iepurași”, a spus activista. La evenimentul din Italia, tineri din 197 de țări s-au pus la masă ca să creeze politici publice pe care le vor înainta miniștrilor mediului care vor participa la conferințele Națiunilor Unite pentru schimbări climatice. Iată discursul său integral.

04.10.2021