Patru liceeni răspund la întrebarea „De ce trebuie să învăț?”

de Bianca Trandafir

Școala 9 a rugat patru elevi de liceu să răspundă la întrebarea: „De ce trebuie să învăț?”. Pentru a-și dezvolta gândirea critică și creativitatea, pentru a se adapta unor schimbări iminente sau pur și simplu pentru un viitor mai bun, cred adolescenții. Sunt conștienți că trebuie să își dea silința și pentru materiile școlare, dar sunt de părere că pot „fura” cunoștințe de la oricine din jurul lor.

Discursul unei șefe de promoție din Vaslui: „Nu o notă perfect rotundă, nu un teanc de diplome fac parte din definiția succesului”

de Andra Parfene

Andra Parfene a absolvit Școala Gimnazială ,,Alexandra Nechita” din Vaslui cu media 10. Pasionată de literatură, eleva de 14 a ținut un discurs care i-a emoționat pe colegii și profesorii ei, un discurs despre valori și puterea educației. Școala 9 îl redă integral, ca un simbol al unei generații de absolvenți de clasa a opta care a trecut printr-un an greu. Spre deosebire de colegii lor de anul trecut prinși în restricțiile pandemiei, cei în jur de 170 de mii de fete și băieți din toată țara, absolvenți de clasa a opta, au putut să-și ia la revedere în curtea școlii.

12.06.2021

Cinci studenți povestesc cum și-au ales facultatea

de Corina Dimitriu

Alegerea facultății reprezintă una dintre cele mai mari provocări cu care se confruntă majoritatea elevilor de liceu din România. 8 din 10 liceeni sunt convinși încă din clasa a IX-a că vor să urmeze studii universitare, dar mai bine de jumătate nu au idee spre ce domeniu, arată un studiu realizat de Facultatea de Comunicare și Relații Publice din cadrul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative București. Chiar și în clasa a XII-a, 25% dintre elevi nu au încă o viziune definitivă cu privire la facultatea pe care s-o aleagă.  Școala9 a vorbit cu studenți români, în țară sau în străinătate, care consideră că au luat cea mai bună decizie.

18.12.2021