Energia verde din tabără

Text și fotografii de Nicoleta Coșoreanu

O tabără pentru elevii din învățământul profesional a devenit locul în care își construiesc încredere pentru viitoarea carieră.

Ce spun tinerii născuți după 2000 despre vot: „România e ca mașină de jucărie pe care părinții ne-au dat-o nouă ca să o reparăm“

de Florinela Iosip

Școala 9 a vorbit cu șase tineri născuți după anul 2000 despre cum se poziționează față de dreptul de a vota. Trei dintre ei încă nu pot vota, pentru că sunt minori, dar fac apel la adulți să-și exercite acest drept și pentru ei la alegerile parlamentare din 6 decembrie. „Nu există vot greșit“, crede Crina. Are 17 ani, iar recent a fost infectată cu COVID și a folosit această perioadă de carantină ca să se informeze mai mult despre candidați. „România e ca o mașină de jucărie pe care părinții ne-au dat-o nouă să o reparăm“, spune și Ștefania de 15 ani.

05.12.2020

Empatia, umorul, răbdarea sunt lucrurile pe care le apreciază cel mai mult elevii la profesorii lor. „Ne motivează, ne inspiră și ne ascultă părerile”

Redacția Școala 9

Peste 200 de elevi din țară și-au spus părerea, într-un sondaj lansat în vară de Școala 9, despre sistemul de învățământ românesc. Astăzi, la început de an școlar și de Ziua internațională a Profesorului, publicăm opiniile lor despre calitățile pe care le apreciază cel mai mult la dascăli, dar și despre lucrurile care le displac la ei.