Ilustratoare

Roma Gavrilă

Face ilustrație și bandă desenată; ocazional, face sushi pentru prieteni.

La muncă și la școală

De Ana Maria Ciobanu, ilustrații de Maria Băcilă

Oana muncește de la șapte ani și vrea să devină avocat.

if($j > 2) continue; ?> if($j > 2) continue; ?>

Orele de la școală, ca un spectacol de teatru. Actor și autor britanic: „Profesorul trebuie să arate emoții, reacții, cum se mișcă personajele”

de Cristina Radu

Chris Connaughton nu spune povești. El le construiește ca pe-un spectacol de teatru din gesturi și mimică, din expresii vesele, triste, încruntate, uimite, din tonul și volumul vocii. Te duce de la „A fost odată ca niciodată…” până la finalul fericit, de parcă ai fost acolo, în mijlocul aventurii, de mână cu personajele, auzindu-l pe lup cum vorbește cu Scufița Roșie sau privind-o pe Rapunzel cum își lasă părul în jos, din turn. Chris Connaughton este actor și face educație prin teatru în grădinițe și la clasele primare. Am vorbit cu el despre cum storytelling-ul - sau arta de a povesti - îi ajută pe copii să învețe să comunice și le dezvoltă imaginația și vocabularul.

05.03.2024