În Germania, meditațiile se fac în institute private și costă cam 45 de euro pe oră. O profesoară româncă: „Elevii vin la sugestia profesorilor din școală”

de Ema Tănase

Miriam Mircea locuiește de aproape un deceniu în Berlin. Este profesoară de limbi străine și le predă engleza și franceza nemților pentru muncă și germana imigranților, dar face și pregătire cu elevii, ca să țină pasul cu școala. Elevii fac meditații fie la recomandarea unui profesor sau la cererea părinților „pentru a-i ține pe elevi ocupați mai multă vreme”. Miriam a învățat germana la același institut unde predă astăzi.

23.02.2021

ALT-Școala/ Learn Human, proiectul care îi învață pe adolescenți cum să învețe: „Nu doar pentru testul de mâine, iar poimâine mai țin minte 20%”

de Medeea Stan Video: Ada Cheroiu

Inițiatorii proiectului Learn Human Future Skills își doresc să schimbe modul în care învață adolescenții. Să devină autonomi, să descopere ce profesii li s-ar potrivi și să afle ce tehnici de învățare îi ajută cel mai mult. Așa că și-au pus în gând să le ofere cursuri online ținute de traineri, într-o clasă virtuală. Au testat deja conținutul programului pe site-uri partenere, însă ar vrea să dezvolte totul pe propria platformă. „Acești tineri să învețe împreună abilități pentru deceniul sau chiar secolul următor”, spune Armina Sîrbu, cofondatoarea proiectului. Learn Human Future Skills a ajuns în finala competiției Innovators for Children, accelerator pentru start-up-urile din educație.

„Descentralizarea e felul școlilor de a-și lua viața în propriile mâini”

De Nicoleta Coșoreanu

Cum putem schimba discursul din educația românească, lăsând în urmă „reformita cronică” de care a suferit în ultimele decenii?

08.05.2019