„Generațiile părinților, bunicilor mei nu se confruntau cu aceste probleme”. Cum se vede viitorul Planetei dintr-o tabără de mediu din Prahova

de Cristina Radu, Eli Driu (foto)

Tot anul școlar au plantat copaci, au strâns gunoaie, au reciclat și au făcut campanii de conștientizare despre colectarea selectivă în orașele lor. Deși mulți dintre ei au făcut toate astea întâi doar ca să scape de ore, ca activitate extrașcolară, și-au dat curând seama că nu e de glumit cu problemele de mediu. Într-o tabără de patru zile organizată ca premiu pentru cei mai harnici 85 de elevi, la Cheia, județul Prahova, tinerii și profesorii lor și-au exprimat nevoia de mai multă educație despre mediu. Dar nu musai în școli.

Ce subiecte au căzut la Istorie și la Matematică la Bac

de Andreea Archip Foto: Dumitru Angelescu

Absolvenții de liceu susțin astăzi a doua probă de la examenul de Bacalaureat: cei de la Real dau Matematică, iar cei de la Uman Istorie. La ultimul punct, elevii au avut de scris un eseu despre situația internă și internațională din România postbelică.

27.06.2023

[Vara mea] Lecția de română

de Irina Tacu, fotografii de Matei Bumbuț

La doi ani de când părinții lui au venit din Iran în România, Barbod se pregătește pentru clasa a IV-a în București și profită de vacanța de vară ca să învețe mai bine limba română.

22.08.2018