FOTOREPORTAJ. Școala în 2020. Anul în care am învățat să ne spălăm pe mâini și că educația nu se face doar la școală

de Eli Driu, Dumitru Angelescu și Vlad Chirea

2020 va rămâne în memoria a generații întregi ca anul în care nu s-a mers la școală. Anul în care am înțeles mai mult cât înseamnă colegul de bancă, în care ni s-a făcut dor de zumzăiala din pauze și de alergatul pe holuri. 2020 este și anul în care am învățat cum să ne fim aproape de departe. Și mai ales, cât de important este să ne spălăm pe mâini. Dumitru Angelescu, Vlad Chirea și Eli Driu au adunat într-un fotoreportaj cum a arătat școala în 2020. Școala fără ziduri, școala de acasă, cu resurse puține și cu multă inimă. Cei trei fotojurnaliști au surprins cu talent lecțiile pe care ni le-a predat un an teribil de greu și la care am fost evaluați în fiecare zi.

31.12.2020

Echilibru instabil – șase adolescenți în prag de Bac

de Valentina Nicolae. Ilustrație de Lucian Lupu / Argo

Șase elevi din clasa a XII-a povestesc cum a fost în izolare și cum s-au pregătit pentru Bacalaureat.

Să nu-ți fie teamă să vorbești cu un adult

De Elena Văduva, ilustrație de Oana Barbonie

Fă pași înapoi. Pune-i întrebări. Nu răspunde cu pumnul, că devii și tu bully. O polițistă îi învață pe copii cum să se protejeze și să nu fie prinși în lanțul violenței.

28.11.2018