Elevi care vorbesc, pun muzică și deranjează orele online sau care din contră, stau cu camera video închisă și joacă jocuri pe calculator. Sunt printre provocările școlii online și când între profesor și elevi este un ecran, și regulile de disciplină trebuie adaptate. Școala 9 a întrebat-o pe specialista în educație Anca Petrescu, prodecanul Facultății de Psihologie și Științele Educației, cum se poate menține disciplina când nu te afli fizic în sala de clasă. Experta crede că sub nicio formă un elev nu trebuie scos de la oră. Există însă „breakout rooms”, camere virtuale separate unde copilul poate primi diferite sarcini.
Denisa Humă, o elevă de clasa a șaptea din Dumești, Vaslui este „Elevul implicat în comunitate” din acest an. Acesta i-a cerut primarului să renoveze biblioteca de la ea din comună și vrea să facă o campanie națională de donare de cărți pentru colegii ei. La ediția a V-a a Galei Elevului Reprezentant au fost premiați și profesori, părinți, reprezentanți ai ONG-urilor și ai autorităților locale.
„Nu mai sta pe telefon!” e o strategie care și-a atins limita. Așa că părinți din toată lumea, din Sydney, Australia, până în București, România au decis să-și asume responsabilitatea pentru consumul nesănătos de social media al copiilor lor și să acționeze. Mișcarea „copilărie fără smartphone” vrea să ia povara detoxului digital de pe copil și să o pună pe adult, părinți, profesori și politicieni. Cum funcționează mișcarea și ce rezultate are?