„Care-i faza cu știința?” / Gabriel Balmuș, cercetător la Universitatea Cambridge, se întâlnește cu elevii de la Liceul Tehnologic „Petre P. Carp” din Țibănești, Iași

Proiectul Școala 9 „Care-i faza cu știința?” revine luna aceasta cu o nouă întâlnire. Vineri, 21 aprilie, de la ora 11.00, cercetătorul Gabriel Balmuș va răspunde întrebărilor elevilor de la Liceul Tehnologic „Petre P. Carp” din Țibănești, Iași. Întâlnirea va avea loc în format hibrid. Proiectul publicației noastre își propune să înlesnească întâlniri între reputați oameni de știință și liceeni din rural sau urbanul mic.

Redacția Școala 9

În martie, fizicianul Cristian Presură s-a întâlnit cu elevii de la Liceul Tehnologic Puiești, județul Vaslui, în cadrul primei ediții a evenimentului „Care-i faza cu știința?”. Elevii au vrut să înțeleagă fizica din filmul „Interstellar”, dar și să descifreze din punctul de vedere al științei mesajul din poezia lui Mihai Eminescu.

În a doua ediție, Gabriel Balmuș, cercetător principal la Institutul de Cercetare a Demenței din Marea Britanie, Universitatea Cambridge, se va întâlni online cu liceenii din Țibănești, Iași. Întâlnirea va avea loc vineri, 21 aprilie, de la ora 11.00. Cercetătorul se va conecta online cu elevii ieșeni.

Cercetări de top pentru „tinerețe fără bătrânețe”

Gabriel Balmuș a studiat la Universitatea din Iași, obținând titlul de Doctor în Medicină Veterinară în 2007. A efectuat cercetări pentru doctorat sub îndrumarea Prof. Robert Weiss la Universitatea Cornell, SUA, obținând titlul de doctor în Fiziologie Moleculară și Integrativă în 2013.

După doctorat, Gabriel a efectuat cercetări postdoctorale cu Prof. Stephen Jackson la Universitatea Cambridge, Gurdon Institute și Wellcome Trust Sanger Institute, dezvoltând un interes pentru reglarea răspunsurilor la daunele ADN-ului în îmbătrânire și afecțiuni asociate, în vederea identificării unor noi terapii personalizate.

În 2018, și-a format grupul de cercetare la Institutul de Cercetare a Demenței din Marea Britanie, Universitatea Cambridge. Laboratorul Balmus este interesat de înțelegerea modului în care leziunile ADN din sistemul nervos matur contribuie la îmbătrânire și boli neurodegenerative, punând accent pe tulburări de extindere a repetițiilor, precum boala Huntington. Gabriel și-a unit forțele cu Stephen Jackson în 2017, fondând Adrestia Therapeutics Ltd, pentru a aduce concepte de cercetare de bază în practica clinică.

Școala9

Redacția