OP-ED. Dezbaterea publică privind proiectele noilor planuri-cadru pentru învățământul liceal, lansată de proaspătul ministru al Educației, psihologul și profesorul universitar Daniel David, ne arată o implicare surprinzătoare a tuturor vocilor din societate. Pare că lumea dă năvală pe poarta deschisă în sfârșit de minister cu speranța rezolvării tuturor problemelor educației românești, după mulți ani de tăcere, de complicități și de consultări netransparente.
Unele țări au decis închiderea școlilor din cauza celui de-al doilea val al pandemiei de coronavirus. Excepție face Marea Britanie, doar că profesorii cer cu insistență închiderea școlilor. Pandemia de coronavirus înăsprește măsurile luate împotriva celor care nu respectă regulile, cum e cazul unui profesor grec condamnat la un an de închisoare cu suspendare pentru că nu a purtat masca la clasă.
Pe lângă alegerea noului președinte, în Washington, SUA, alegătorii au decis printr-un referendum introducerea orelor de educație sexuală începând cu anul școlar următor, ore pe care părinții au dreptul să le refuze printr-o cere scrisă la școală.
A doua ediție a festivalului CULMEA, dedicat subiectelor de mediu și adresat copiilor și tinerilor, fură startul. Începând din mai și până în septembrie, când are loc festivalul, publicul e așteptat la cinematecă.Fiecare lună este dedicată unei teme, de la biodiversitate și fast fashion la risipa alimentară și activism, iar copiii și adolescenții sunt așteptați la ateliere de educație pentru mediu, la picnicuri și o serie de proiecții de filme documentare și desene animate.