Criteriile de acordare a burselor de merit în școli și licee au provocat dezbateri ample, după ce ministerul a decis să acorde burse și primilor 30% dintre elevii fiecărei clase, în ordinea descrescătoare a mediilor, nu doar celor care au peste 9,50. Ministrul Educației, Ligia Deca, a spus că în acest fel se va crea o „competiție sănătoasă” la nivelul fiecărei clase. Ada Roseti, specialistă în științele educației, e de părere că, deși există avantaje în asta, pe termen lung se va dovedi o măsură în dezavantajul copiilor.
Trei educatori de mediu vorbesc despre programele prin care au sprijinit profesorii când statul a venit cu ideea programului Săptămâna Verde: o inițiativă bună parașutată într-un sistem ineficient.
Ari Pokka, unul dintre cei mai cunoscuți experți la nivel mondial în managementul școlilor, el însuși director al unei școli finlandeze, a făcut o analiză pentru Școala9 a sistemului de învățământ din România și a explicat ce înseamnă să fii un bun director și cum crede că pandemia va transforma procesul de învățare pentru elevi și profesori.