Spre 30 de mii de elevi abandonează școala în fiecare an. Apar în rapoartele ministerului și inspectoratului, lasă locuri goale în cataloage și în bănci. Există în România profesori care încearcă să reumple acele goluri, să-i aducă din nou pe acești copii la școală. Corina Boțoroga, învățătoare la școala din Căianu, Cluj, a implicat toată comunitatea în educația copiilor iar Mihaela Vlăsceanu, învățătoare în Crețești, Ilfov, i-a făcut pe cei mici să-și urmeze pasiunile.
Profesorii Monica Halaszi și Horia Corcheș vorbesc despre negocierea permanentă a notelor pe care o încearcă părinții mai ales către finalul anului școlar, când se încheie mediile. „Dați-i un șapte amărât să-i iasă media cinci, doar nu dați de la dumneavoastră…”, aud adesea. „Ce putem face? Să rezistăm. Să fim demni. Să evaluăm obiectiv. Să nu ne lăsăm impresionați nici de lacrimi, nici de prieteni, nici de superiori, nici de amenințări”, scriu cei doi în editorialul pentru Școala 9.
Ligia Deca, ministrul Educației, a făcut public, pe 27 februarie, după mai multe luni de așteptări, proiectul legislativ al educației. Legile „România Educată”, care urmează să intre în dezbaterea Parlamentului, au trezit noi discuții în spațiul public. Admiterea la liceu, noul bacalaureat, materiile opționale sunt câteva dintre punctele ce încă ridică nemulțumiri. Școala 9 a vorbit cu reprezentanți ai elevilor și ai părinților, care explică ce măsuri cred că nu vor funcționa.