Care sunt subiectele la matematică de la Bacalaureat 2022

Aproape 119.000 de elevi susțin astăzi proba scrisă obligatorie a profilului din cadrul examenului de bacalaureat. Asta înseamnă că susțin fie proba la matematică, fie la istorie. După tragerea la sorți, la proba de matematică, profilul Mate-info, a căzut varianta 1.

Redacția Școala 9

subiecte mate 1

SURSA: EDUPEDU

La filiera tehnologică, au căzut variantele de mai jos:

subiecte mate

Subiectele la matematică, specializarea Științele Naturii:

Candidații au avut voie să intre în centrul de examen doar cu actul de identitate și ceva de scris, neapărat cu cerneală sau pastă albastră, nu cu rucsacuri sau genți, cărți de orice fel sau telefoane mobile. Tot ce au la ei va fi depozitat înaintea intrării în sala de examen într-o încăpere dedicată. Examenul este supravegheat video.

Dacă elevii intră totuși cu oricare din obiectele interzise, telefon mobil, copiuțe sau alte instrumente ajutătoare, vor fi eliminați din examen chiar dacă nu le-au folosit. Candidatul respectiv nu va mai avea voie să susțină examenul de Bac în următoarele două sesiuni. Adică va putea să revină la examen abia în sesiunea din toamnă 2023.

La prima probă scrisă, cea la limba română, susținută ieri, 39 de elevi au fost eliminați din examen pentru că au încercat să copieze. Prezența a fost de 98% la acestă primă probă.

Ministerul Educației are și o linie TELVERDE 0800801100 activată în timpul probelor scrise la care oricine poate sesiza nereguli în desfășurarea examenului.

Școala9

Redacția