Ce pedepse le-ar da Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu profesorilor care fac meditații cu propriii elevi: „Ceva să te doară, să te gândești de două ori”

Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu, prezent la Gala Elevului Reprezentant, a vorbit și despre viziunea sa cu privire la profesorii cu abateri disciplinare. Unul dintre derapaje care va fi stipulat într-o lege ce se vrea să intre în vigoare din anul școlar următor este legat de meditațiile făcute cu elevii de la clasă. Ministrul a vorbit și despre înființarea unei comisii naționale formată din profesori care să „judece” problemele de etică.

04.06.2022

Sorin Cîmpeanu a spus că meditațiile cu elevii de la clasa ta sunt „o sursă de inechitate, ca să nu spun o formă de corupție” și că ordinul (4831/2018 – Codul cadru de etică al personalului didactic din învățământul preuniversitar) care interzicea acest lucru nu a fost respectat fiindcă nu existau sancțiuni.

5-10 ani departe de catedră

„Aș îndrăzni să propun cele mai aspre sancțiuni pentru acei profesori care nu respectă aceste reguli. Pe de o parte facem astfel încât să mărim salariile, să-i atragem în sistem pe cei mai buni, dar să facem și sancțiuni care să nu le mai permită accesul în sala de clasă pentru o perioadă - fapta trebuie colerată cu sancțiunile, o să vedem, discutăm cu cei de la juridic - 5-10 ani. Ceva să te doară, să te gândești de două ori!”, a spus ministrul în deschiderea Galei Elevului Reprezentant.

Acesta a vorbit și despre decizia de a nu le mai permite profesorilor să facă meditații cu elevii de la ore și înființarea unui fel de „corp de control” din rândul cadrelor didactice care să supravegheze la acest lucru.

Este simplu: să ai o comisie națională care să supravegheze, aibă prerogative de a supraveghea la respectarea acestor reguli de etică și deontologie profesională, o comisie din care să facă parte profesori de o probitate profesională și morală care nu poate fi pusă la discuție. - Sorin Cîmpeanu

„La fel, să fie taxați și acei profesori, despre care cred că sunt foarte puțini, care au tendința după această criză sanitară în care starea de nervozitate este mult mai accentuată, să se manifeste violent față de elevi. În momentul în care ai undeva un astfel de risc, cred că te gândești de două ori înainte să te manifești”, a mai spus ministrul.

Aproape 1% din profesorii români ajung să fie anchetați disciplinar într-un an, potrivit datelor obținute de Școala 9. În cadrul campaniei „Profesorii și disciplina”, am urmărit mai multe cazuri de cadre didactice care după ce au fost violenți cu elevii la ore, au reușit să se întoarcă la catedră, în alte clase sau școli. Doar unu din zece profesori dintre cei anchetați primesc ca sancțiune desfacerea contractului de muncă.

Andreea Archip

editor coordonator

A terminat Facultatea de Jurnalism la Iași. A fost redactor-șef la „Opinia Studențească”. În 14 ani de presă, a lucrat la Evenimentul Zilei, Adevărul, TVR - Departamentul Știri, Digi 24 și Libertatea, unde este reporter și în prezent. A lucrat așadar în presă scrisă, televiziune și online. Domeniile de interes au fost mereu din domeniul social: educație, drepturile omului, sănătate.

meditatii, meditatii cu elevii de la clasa, lege meditatii, sorin cimpeanu