Cine sunt profesorii Merito 2022. Secretarul de stat Sorin Ion, prezent la gală, a ironizat gradația de merit: „N-ați depus dosar cu șină? Nici participări la simpozioane?”

14 profesori din toată țara au fost premiați pentru inovație la clasă în cadrul Galei Merito 2022. Aceștia au fost selectați din peste 350 de recomandări de cadre didactice de un juriu format din oameni de afaceri. „Laureaţii generaţiei a VII-a MERITO sunt exponenţi ai profesorilor care învaţă continuu, inovează, îşi duc practicile mai departe în afara claselor lor şi răspândesc Educaţie de calitate acolo unde nu există acces la aceasta”, au descris organizatorii profesorii premiați în acest an.

Profesorii Merito din acest an au fost selectați de un juriu format din membri ai Fundației Romanian Business Leaders, o platformă de acțiune și implicare socială pentru antreprenorii și șefii de companii din mediul de business. Cei 14 au fost aleși după gradul de inovație la clasă și după contribuția la învățarea altor cadre didactice.

Sorin Ion, secretar de stat în Ministerul Educației, prezent la gală, a ironizat modul de obținere a gradațiilor de merit în sistemul educațional. „Dragi profesori, n-ați depus dosar cu șină? Nici participări la simpozioane care să dovedească calitățile dumneavoastră? Atunci mai există speranță pentru școala românească”, a spus secretarul de stat.

Florin Talpeș, fondatorul Bitdefender și membru al juriului, a explicat cum l-a selectat printre finaliști pe profesorul Florin Sorin Haiduc, director la Colegiul Național Pedagogic „Preparandia – Dimitrie Țichindeal” din Arad: „Un profesor bun nu e un profesor care îi duce pe elevi de la nota 6 la 6, ci de la 6 la 8 sau de la 4 la 6. Când ne uităm la un director de școală, ce înseamnă un director bun? La școală vedem rezultatele școlii la bacalaureat.”

Profesoara „atipică”

Printre profesorii premiați a fost și Liliana Daniela Chivulescu, învățătoare la Școala gimnazială nr. 2 Picior de Munte, județul Dâmbovița. „Am fost un elev atipic. Aveam creastă și codiță și voiam să termin liceul pedagogic. Vorbeam cu o colegă cum nu ne simțeam confortabil în această postură, fiindcă noi suntem de obicei cu bocanci, pantaloni scurți, în natură, copii și activități trăsnite. Dar activități trăsnite din care să învețe, să-i modeleze, care să-i facă să vină cu drag la școală și să devină oameni”, a spus profesoara la Gală.

A menționat și că îi aduce bucurie și dacă reușește doar să-i învețe pe elevi să scrie, fiindcă mulți dintre ei au o copilărie dificilă. „Sunt copii de la țară, cu părinții plecați la muncă în străinătate, le ești mamă, le ești tată. Nu e simplu, dar e frumos”, a mai spus aceasta.

Anca Dediu, învățătoare și director Școala gimnazială „Emil Panaitescu”, comuna Cudalbi, județul Galați, și-a amintit de profesorii săi din școală. „Acest premiu este al copiilor mei de la școală. Sunt mândră de toți pentru că ei progresează și asta îmi doresc pentru ei. Acum 22 de ani, profesorul meu de matematică la examenul de diplomă mi-a spus: dacă ar avea un copil de școală, mi l-ar da pe mână. Și mi-a dat aripi”, a spus învățătoarea Anca Dediu.

Cei 14 profesori Merito din 2022

• Florin Sorin Haiduc, profesor de matematică și director la Colegiul Național Pedagogic „Preparandia – Dimitrie Țichindeal”, Arad
  • Nicoleta și Emil Munteanu, profesori de limba și literatura română la Colegiul Național Iași
  • Elisabeta Niță, profesoară de matematică și psiholog la Liceul Tehnologic Special nr. 3, București, profesoară de spital la Institutul Clinic Fundeni și Institutul Oncologic „Prof. dr. Alexandru Trestioreanu”
  • Anca Dediu, profesoară pentru învățământul primar și director Școala gimnazială „Emil Panaitescu”, comuna Cudalbi, județul Galați
  • Liliana Daniela Chivulescu, profesoară pentru învățământul primar la Școala gimnazială nr. 2 Picior de Munte, județul Dâmbovița
  • Laura Nicoleta Felea, profesoară de istorie la Liceul Tehnologic „Henri Coandă” și director al Palatului Copiilor Tulcea
  • Gabriela Zsombori, profesoară de matematică la Colegiul Național „Marton Aron”, Miercurea Ciuc
  • Anca Mezei, profesoară pentru învățământul preșcolar Școala gimnazială nr. 5 Săcele, județul Brașov
  • Liliana Olărașu, profesoară de matematică Școala Gimnazială „Vasile Conta”, Iași
  • Dănuț Mădălin Ghiuler, profesor de matematică la Liceul cu program sportiv Focșani
  • Nicoleta-Laura Piroș, profesoară pentru învățământul primar la Școala Gimnazială nr. 6 „Iacob Mureșianu”, Brașov
  • Daniel Petrule, profesor de educație fizică și director la Școala gimnazială Sânpetru, Brașov
  • Ioan David Pirneci, profesor de istorie și educație socială la Școala gimnazială nr. 1, comuna Sohatu, județul Călărași

Profesorii au primit 1500 de euro premiu, un trofeu și o diplomă,vor fi sprijiniți în dezvoltarea lor profesională și să-și împartă cunoștințele cu alte mii de cadre didactice.

Andreea Archip

editor coordonator

A terminat Facultatea de Jurnalism la Iași. A fost redactor-șef la „Opinia Studențească”. În 14 ani de presă, a lucrat la Evenimentul Zilei, Adevărul, TVR - Departamentul Știri, Digi 24 și Libertatea, unde este reporter și în prezent. A lucrat așadar în presă scrisă, televiziune și online. Domeniile de interes au fost mereu din domeniul social: educație, drepturile omului, sănătate.

profesori merito, merito 2022, sorin ion, florin talpes