Profesori americani dați afară din cauza discursurilor despre Covid-19 și vaccinare la clasă

Sex, gen, opțiuni politice, religie. Toate au devenit subiecte sensibile atunci când au fost abordate în sălile de clasă. Și pandemia de Covid-19 a devenit în ultimul an și jumătate un subiect care are nevoie de tact atunci când este abordat la ore. Din Botoșani, România, până în Michigan, SUA, mai mulți profesori americani au trecut prin anchete după ce au făcut diferite afirmații despre vaccinare sau pandemie la ore.

24.10.2021

Un profesor de la Universitatea de Stat Ferris din Michigan, SUA, le-a spus studenților că pandemia este „o scamatorie” menită să creeze „o nouă ordine mondială de stânga”. Acesta se afla la momentul afirmațiilor în preaviz cu universitatea fiindcă anterior făcuse diferite postări conspiraționiste pe rețeaua de socializare Twitter. Scrisese, printre altele, că virusul este „fals”, „o păcăleală” sau „o nouă revoluție evreiască”, potrivit site-ului KansasCity.com.

„Declarațiile mele sunt un efect al faptului că eu cred că pandemia de Covid-19 este o scamatorie creată să înrobească umanitatea și să ne fure toate drepturile și libertățile”, a mai scris profesorul în noiembrie anul trecut.

Dată afară pentru discurs împotriva anti-vacciniștilor

Concepții la polul opus a avut profesoara de chimie Leah Kinyon, de la un liceu din Utah, care a avut un discurs virulent la oră împotriva persoanelor anti-vaccin, fostului președinte Donald Trump și părinților. Le-a spus elevilor ei de liceu chiar să părăsească sala de clasă dacă nu sunt de acord cu ea. „Aș fi foarte mândră de voi dacă ați alege să vă vaccinați, dar…”, a mai spus profesoara. Aceasta a fost filmată timp de patru minute de un elev și video-ul a fost trimis către presă de unul din părinți.

„Ne așteptăm de la profesorii noștri să predea curriculum de bază și să se limiteze doar la curriculum”, a spus un oficial al școlii, citat de Daily Mail. După o anchetă disciplinară, profesoara a fost dată afară.

O altă școală americană, din ținutul Sussex, a adoptat o altă strategie pentru a evita situații de acest gen. Conducerea a dat o rezoluție, votată de patru din cei șase membri ai consiliului școlii, prin care profesorilor li se interzice să poarte în clasă orice tip de discuție despre vaccinarea Covid, scrie publicația NJ.

Au existat și profesori din mediul universitar concediați după ce au cerut în repetate rânduri conducerii să înăsprească regulile de protecție Covid.

Libertatea de expresie, la clasă

Și în străinătate, ca și la noi, au fost create ghiduri online despre cum ar putea profesorii să le vorbească elevilor despre vaccinare sau să le răspundă la întrebările despre Covid-19. În România, UNICEF a realizat planuri de lecție pe care le-a pus la dispoziția profesorilor gratuit.

După cazul de la Botoșani, în care profesoara de muzică Doina Amarandei a fost înregistrată spunându-le copiilor că vaccinul „te face legumă”, Școala 9 a întrebat specialiști și a căutat în lege să vadă ce pot vorbi profesorii la ore.

„Să le spui elevilor vaccinați-vă sau nu vă vaccinați pentru că eu știu mai bine nu mi se pare etic”, ne-a spus și profesorul de filosofie Doru Căstăian într-un interviu.

Libertatea de expresie într-o sală de clasă a fost subiect de dezbatere după mai multe cazuri care au ajuns în atenția publică. Cel mai șocant este cel al profesorului francez care a fost decapitat în plină stradă de un tânăr extremist. Atacatorul aflase dintr-o postare a unui părinte pe rețelele de socializare că profesorul ar fi discutat la ore despre libertatea de expresie și le-ar fi arătat elevilor, unii dintre ei musulmani, caricaturi cu profetul Mohamed, din revista Charlie Hebdo.

Un alt profesor, din Hong Kong, a fost dat afară după ce i-a întrebat pe elevii lui dacă știu ce înseamnă „libertatea de expresie” și despre independența față de China. Autoritățile au spus că acesta a încălcat constituția vorbind despre independență.

Andreea Archip

editor coordonator

A terminat Facultatea de Jurnalism la Iași. A fost redactor-șef la „Opinia Studențească”. În 14 ani de presă, a lucrat la Evenimentul Zilei, Adevărul, TVR - Departamentul Știri, Digi 24 și Libertatea, unde este reporter și în prezent. A lucrat așadar în presă scrisă, televiziune și online. Domeniile de interes au fost mereu din domeniul social: educație, drepturile omului, sănătate.

covid 19, profesori vaccinare, cum sa vorbesti la ore despre covid, profesori discurs covid, profesoara botosani