Protestele părinților, procesele elevilor și valoarea burselor

În fiecare după-amiază de vineri, un reporter Școala9 scrie despre cele mai importante informații cu care rămânem din știrile săptămânii în educație.

De Nicoleta Coșoreanu, ilustrație de Școala9

Protestul părinților

Câteva zeci de părinți de copii preșcolari au organizat un protest în fața primăriei din Iași, acuzând faptul că metodologia de înscriere a fost schimbată după perioada depunerii dosarelor. În condițiile în care cele 11 creșe existente în oraș pot asigura doar 300 de locuri pentru copiii care ar trebui să intre în învățământul preșcolar anul viitor – celelalte locuri sunt deja ocupate de copiii înscriși în anii anteriori –, peste 600 de copii nu vor putea merge la creșele de stat. Pentru departajare, autoritățile au introdus criteriul proximității, ceea ce i-a nemulțumit pe părinții care nu au domiciliu în zonele cu creșe. Mai mult decât atât, ei acuză că această schimbare de metodologie a fost anunțată abia la finalul perioadei de înscriere.

Proces cu școala

Un fost elev al Liceului Teoretic „Tudor Vladimirescu” din Drăgăneşti-Olt a câștigat în primă instanță un proces contra fostei sale școli, după ce a acuzat o serie de abuzuri care au avut loc în perioada în care era încă elev al liceului. Actualul student la Drept susține că, după ce a cerut conducerii școlii decontarea abonamentelor de transport în comun, ar fi primit reproșuri din partea reprezentanților acesteia și din partea dirigintelui, iar la un moment dat ar fi fost chiar bătut. Conform primei decizii a Tribunalului Olt, fostul elev ar trebui să primească din partea liceului daune materiale de peste 2.000 de lei și daune morale de 20.000 de lei. Totuși, decizia poate fi atacată cu recurs.

Majorarea burselor

Asociaţia Elevilor din Bucureşti şi Ilfov (AEBI) a publicat săptămâna aceasta un comunicat în care cere primarului și consiliului local din Sectorul 4 al Capitalei majorarea burselor elevilor. Reprezentanții AEBI susțin că au trecut peste cinci luni de când au făcut prima solicitare către Primăria Sectorului 4 în vederea majorării burselor și acuză autoritățile locale că discriminează elevii care au nevoie de burse de ajutor social. Valoarea burselor aprobate în ședința Consiliului Local Sector 4 din data de 10 iunie variază între 30 și 200 de lei, astfel:

• Burse de performanţă: 50 de lei/lună
  • Burse de merit pentru media 8,5-8,99: 30 de lei/lună
  • Burse de merit pentru media 9-9,49: 60 de lei/lună
  • Burse de merit pentru media 9,5-9,99: 90 de lei/lună
  • Burse de merit pentru media 10: 200 de lei/lună
  • Bursă de studiu: 100 de lei/lună
  • Bursă de ajutor social: 80 de lei\lună

Nicoleta Coșoreanu

Reporter

Exploratoare de sisteme. Ale celor de legi, în educație, și ale celor de joc, în sport.

Școala9-explică știri